| L3onardus a întrebat:

Am cumparat un ulei Ravenol pentru o Skoda iar acum observ ca nu este recomandat pentru marca mea. Uleiul respecta vascozitatea ceruta doar ca pe acele aprobari nu apare atat skoda cat nici orice alta marca VAG. Se poate intampla ceva rau daca folosesc acest ulei?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da. Ce e pe skoda vine pentru reclama propaganda nu baga in seama

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu are nici o aprobare VW?
Depinde si ce motorizare ai. Daca e un motor diesel PD, atunci nu e tocmai ok, pentru ca motoarele alea au nevoie de uleiuri speciale, care previn uzura axului cu came solicitat de injectoare si conducerea electricitatii dintre firele injectoarelor, care stau in ulei.
Daca ai motor CR sau benzinar, nu prea e o problema.
Daca ai DPF, asigura-te ca uleiul se adreseaza si masinilor cu DPF.
Ce aprobari sunt pe ulei?

| L3onardus explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Specifications
API SL/CF, ACEA A1/B1, C5, ACEA A5/B5, Lizensiert: API SL

Approvals
RENAULT RN0700, FORD WSS-M2C913-D, JAGUAR LAND ROVER STJLR.03. 5003, MB-Freigabe 229.6

Practice and tested in aggregates with filling
Ford WSS-M2C913-C, Fiat 9. 55535-G1
Cam asta scrie. Motorul este unul pe benzina

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru L3onardus):

Dacă e motor aspirat pe benzina, nici măcar fsi, atunci lasă uleiul liniștit. Am pus ulei cu specificațiile alea în Ford, motor făcut cu mâna mea, și nu avea nimic special. Merge sigur și într-un motor pe benzina vw, fie el și 16V. Sunt simple motoarele alea, clasice pe interior. Vâscozitatea e foarte ok.

| relian a răspuns:

laughing hai ca e buna.Ce legatura are scula cu prefectura laughing
Ce vedeti voi pe unele uleirui ca scrie pentru BMW pentru Mercedes si etc aia e de fapt reclama, compania de ulei primeste bani de la firmele de amsini care is trecute acolo.
Asa cum si uni fabricanti de masini pun embleme pe motor, spune Oil Castrol sau Mobil1
aia nu e decat reclama pentru care unia platesc.
Tu atat timp cat pui uleiul de vascozitatea specificata de fabricant, poti folosi orice ulei cu acea vascozitate, nu conteaza ce firma laughing

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Nu cred ca o sa ai probleme cu masina daca il scoti cat de repede. Dar probabil o sa apara cu timpul daca il lasi avand in vedere ca nu are aprobari VAG... Pentru tine din gama ravenol e recomandat Ravenol WIV III 5W30 sau
RAVENOL 5W30 VMP USVO 5L. Personal eu folosesc de 13. 000km VMP USVO intr-un Seat Exeo 2.0 TDI si nu am probleme.