| SmecheruCuSpate a întrebat:

Salut TPU,
Am de facut itp-ul la masina si am parbrizul crapat. Crapatura nu incurca deloc la condus, fiind pe partea pasagerului, in partea de jos. Credeti ca pot sa trec de itp?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal, nu ai voie sa sofezi cu parbrizul crapat, indiferent ca nu-ti obtureaza vizibilitatea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde peste cine dai... in teorie nu treci itp ul cu parbrizul crapat

| OldSoul a răspuns:

Cu putin noroc treci cu precizarea "parbriz fisurat intr-o zona admisa".
Am avut si eu parbrizul usor fisurat (20 cm) langa stergatorul de la sofer si am avut de facut itp-ul in iarna, si desigur ca nu l-am mai schimbat, am mers asa si nu am avut probleme la itp.
Dar cum a venit vara, intr-o zi calduroasa mi-au spalat-o la spalatorie cu apa rece si uite asa s-a dus fisura pana sus, in momentul urmatori am facut rezervare si l-am schimbat.
Ideea? Daca tot vrei sa-l schimbi ( si recomand asta, nu e foarte scump) schimba-l de acum sa nu ai alta bataie de cap, mai bine mai devreme decat mai tarziu.
Cat despre ITP, unii sunt mai severii, unii nu, totul tine de noroc.
Eventual sfatul meu e sa treci inainte pe la cei unde intentionezi sa faci itpu si le spui cum sta treaba, sa stii ce sa faci.

| mafiaa a răspuns:

Chiar aseara am vazut la Stiri ca vor sa sa faca ceva modificari.

Iti las un link, dar nu cred ca s-a aprobat inca legea

https://www.auto-bild.ro/......15309.html

| Salontanul a răspuns (pentru mafiaa):

Deabia pe 25 Mai s-a aprobat proiectul in guvern. Pana trece prin legislativ mai dureaza.

| Salontanul a răspuns (pentru mafiaa):

Trebuie altul. Daca ai pile treci de ITP dar daca te prinde un politist nervost ai pus de mamaliga.

| Andrei883 a răspuns:

Poti trece, un prieten a facut RaR-ul cu el crapat, in partea de jos, langa stergator.