| MiculFaraon a întrebat:

Am gasit un golf 5 GT Sport line de 122 cp si motor 1.4 benzina TSI din 2008 full dotat. Ce ziceti de motor este bun? Am auzit ca golfurile de 1.4 benzina sunt cam proaste. Astept pareri. Multumesc

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa inceapa raspunsurile in contradictoriu.
Motoarele 1.4, la origine au fost ok (pe Golf 2 si 3). Apoi, neamtul destept, a scos 1.4 16V. Primul esec la motoarele pe benzina. Consum de combustibil mare, randament scazut (cuplul e vraiste), consum mare de ulei, si chiuloase slabe, etc. N-au rezolvat prea multe probleme, iar acum au supraalimentat acele motoare. Daca dai o cautare pe google, ai sa gasesti parerea multora despre TSI-urile lor.
Te ajut si eu cu un articol http://www.autolatest.ro/......4-tsi-2014
Parerea mea este sa iesi din lumea celor care recomanda VW ca atat ii duce capul, si sa te interesezi de alte masini. Asa, ca idee, cati oameni ai auzit plangandu-se de noile motoare de la Opel? Sau de la Kia? Renault?
Toti ratatii zic ca doar VW face masini, dar in ultimii 20 de ani s-au schimbat treburile. VW nu atinge fiabilitatea Daciilor, iar concurenta VW-urilor s-a ridicat pe toate planurile.
Parerea mea cand am urcat intr-un Golf 5 (la volan), a fost ca e un Punto din '96, cu scaunul dat prea in fata.

| Nusuntcinecrezi a răspuns:

Consuma mult 1.4 si nu trage, tsi e bun, succes