| Horica00 a întrebat:

Detin un Cielo din 1997 si am o mica mare problema cu el:instalatia de AC pierde freon. Initial s-a descoperit ca radiatorul (condensatorul) era fisurat si pe acolo pierdea.Bun, schimbat radiatorul si pus freon.Iar a pierdut:de data asta era un ventil de la butelia de incarcare, schimba-l si pe asta.Numai ca dupa am schimbat ventilul mi-a pierdut freonul dupa numai o zi.Am pus UV in instalatie dar nu s-a vazut nimic deoarece am ajuns la service 2 luni mai tarziu pentru revizie.Inginerul de acolo m-a sfatuit sa ne ocupam de AC la primavara si am fost de acord cu el.La ce m-am gandit eu:sa schimb absolut toate conductele si garniturile de pe instalatie pentru ca sunt imbatranite si daca nu le schimb o sa am mereu beleaua asta.Sunt ieftine si inca se gasesc.Problema e insa nenorocitul de compresor, care desi functioneaza corect, are obiceiul sa piarda freon pe la carcasa si din cate stiu nu se gasesc garniturile separat.Nu sunt 100% sigur ca are o problema dar din ce am auzit,, asa fac toate".Nou nu se mai gaseste si oricum este exagerat de scump (nu am inteles de ce costa asa de mult rahaturile astea de compresoare) de nu-mi vine sa dau pe el 1500 de lei.In ceea ce priveste unul SH iar am auzit ca sunt belele cu pierderile pe la carcasa.In conditiile astea ce ar trebui sa fac? Nu veniti cu sfaturi gen:mergi cu geamul deschis, arunc-o la fier vechi, etc, etc pentru ca nu vor fi luate in seama si va pierdeti timpul de pomana.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu veniti cu sfaturi gen:...arunc-o la fier vechi"

de la un punct, asta trebuie să faci! Sorry

| Horica00 explică (pentru sierra1):

Cine zice ca,, trebuie''? Si la cat de bine merge si la cat am bagat in ea (nu regret deloc alegerea) chiar nu,, trebuie''. Vorbesc serios, va pierdeti timpul laughing)

| sierra1 a răspuns (pentru Horica00):

Horică mamă, fă tu ce vrei da' mare lucru dacă capeți ITP-ul.

| Horica00 explică (pentru sierra1):

L-am capatat acum o luna jumate, a iesit perfect la frane si directive, noxele putin cam mari dar in limita si asta din cauza unor fise intrerupte si a filtrelor imbacsite, inclusiv a furtunului de la admisie pe unde intra aer fals.Toate astea s-au rezolvat acum, deci………….

| sierra1 a răspuns (pentru Horica00):

Mai ia-ți una, e vreo două sute de eu.