| Alexandru112232 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare
Daca schimb motorul la masina, trebuie sa schimb si anexele?
Astept raspunsuri, ofer funda!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai schimbat motorul cu unul identic, nu e cazul. Daca e un alt cod motor, clar va trebui sa schimbi ECU cu tot pachetul de pornire, iar anexele in functie de compatibilitate, evident unele se vor potrivi, altele nu. Daca motoarele sunt foarte asemanatoare, sunt sanse sa aiba acelasi ECU (de exemplu motor de capacitate diferita, al aceluiași producator, aceeasi generatie), dar sigur va fi necesara o resoftare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce înseamnă pentru tine "anexele"?

| relian a răspuns:

Iara pui intrebarea asta? Ai innebunit pe toti pe aici cu motorul tau si cacaturi de astea, de nu ai intrebat de nu stiu cate ori.

Poti sa schimbi ce vrei tu laughing dar schimba odata si termina treaba aia, nu o mai lungi asa intruna.
Anexele ce spui tu, le poti schimba sau nu, alegi pe cele care is bune, sau daca toate is bune, atunci le lasi pe alea ce leai avut. Daca ai altele mai bune, pui pe alea mai bune, sau cu ani mai putini si care functioneaza mai bine.

| Cherciumihai a răspuns:

Dacă schimbi motorul la mașină, este posibil să fie necesar să schimbi și anexele, cum ar fi sistemul de evacuare sau sistemul de răcire. Este recomandat să consulți un mecanic sau să citești manualul mașinii pentru a afla exact ce trebuie schimbat în cazul înlocuirii motorului.