| AdisorOvidiu a întrebat:

Am o problema, am fost ieri si mi-am cumparat un Golf 4 break 1.6 16 valve, masina mergea foarte bine, astazi m-am plimbat cu ea aproximativ 100 de kilometri, am oprit masina iar dupa 30 de minute cand intru in masina si ii dau cheie mi-a aparut martorul Check Engine cu galben, am vorbit cu mai multi tipi care se pricep si mi-au spus ca pot sa merg linistit pana acasa, am mai mers aproximativ 15 kilometri pana acasa, masina mergand impecabil, fara intreruperi sau sa bata ceva la motor, de la ce ar putea fi? as mai putea sa circul cu ea pana sa ajung la un service auto sa-mi bage testerul pe ea? Mersi frumos!

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o minune ca ai vazut cum arata bordul cu martorul motor stins.
E un VW de 20 de ani, asa fac ele. Daca ABS si ESP sunt stinse, inca ai prins unul bun.
Nu e nevoie sa faci diagnoza pentru atat, becul ala se aprinde in majoritatea cazurilor de la gaze. Iar rezolvarea e scumpa si inutila.
Sa verifici uleiul dupa fiecare 300km parcursi, ca sigur va fi nevoie de completari, din cand in cand.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil e o problema undeva pe sondele de la evacuare, in general de acolo apar martorul ala la benzinare, daca zici ca masina functioneaza normal.

| Panamax a răspuns:

Poti sa mergi linistit.Pot fi 100 de cauze.

Iti recomand sa-ti cumperi un tester vag com, costa 150 lei.
Afli imediat cauza problemei.De cele mai multe ori este suficient sa stergi o eroare, care poate sa apara de la un contact imperfect, de la o groapa etc.
La mine o data la 2 luni imi apare eroare de la canistra de vapori de benzina.

| Panamax a răspuns:

Ai rezolvat problema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti femeie sau barbat?
daca esti barbat, ai verificat uleiu? apa sta la temperatura care trebuie? pot fi o gramada de cauze. nu fi ca muierile alea care nu stiu sa schimbe nici macar o roata happy curaj, deschide capota si si chiar daca nu te pricepi, ai la apa, nivelu, scrie pe sticla. ai lvl si la lichidu de frana, ai lvl si la ulei cand scoti joja.
Primul lucru, uite-te la ulei sa fie la lvl, si ia un servetel alb, si uite-te si la culoare.
fa-i un schimb de ulei si filtre daca nu stii nici o istorie despre masina happy

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

E baiat. Il cheama Ovidiu. Doar daca nu o fi coniac.

| Kron5tadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru nivel ulei se aprinde [invariabil] simbolul cu pompita manuala. Daca ridici si apoi lasi capota, mai poti merge cel putin 100 km fara daune. Asa este la grupul VAG. Tu, din ce grup faci parte, din grupul FAG?

| Kron5tadt a răspuns:

Poate fi sonda lambda, switch-ul de la pedala de frana, sau... alte nimicuri. Stai linistit, nu-i o problema capitala. Recomand o diagnoza de specialitate.