| Marius_Daniel_1997 a întrebat:

Am si eu o problema...De curand am facut 18 ani si as vrea sa dau de permis. Dar imi este frica sa nu iau fisa medicala pentru ca am probleme la ochi. Cu ochiul stang vad foarte bine nu am nici o prblema dar cu ochiul drept nu vad pe panoul ala nici cea mai mare litera. Credeti ca ar putea sa imi dea inapt la ochi? Ma scuzati daca am gresit categoria.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Prima data mergi la oftalmolog sa vezi care e problema. Probabil ca iti va prescrie ochelari de vedere. La vizita medicala pentru scoala de soferi mergi cu ochelarii - vei conduce permanent cu ei. In mod sigur vei trece.

| anneAlb a răspuns:

Este posibil, dar depinde de ei

| Marius_Daniel_1997 explică:

Am fost la oftalmolog si am primut urmatorul raspuns de la ei cand am intrebat de ochelari "Poti sa porti si trei perechi ca ochiul nu isi mai revine ".

| llg a răspuns (pentru Marius_Daniel_1997):

Eh da... la ce natie de oftalmolog ai fost? Ochelarii de verdere in primul rand corecteaza defectul de vedere. Stii si tu cum functioneaza niste ochelari. In timp vederea poate reveni la normal. Si se poate corecta. Daca nu, exista niste operatii laser care corecteaza - se fac dupa ce porti ochelari si dioptriile nu mai scad/cresc - se stabilizeaza pe o perioada mai lunga.

Dar ia-ti ochelari si sigur nu o sa fie vreo problema cand o sa te duci la examen.

Bafta!

P.S. Schimba oftalmologul!

| Porcusorul a răspuns (pentru Marius_Daniel_1997):

N-ai inteles. Aici nu e vorba de revenit, ci de a trece de examenul oftalmologic pentru scoala de soferi. Ochelarii aceia ii vei purta PERMANENT la condus si chiar in timpul testarii oftalmologice. Chiar daca ai niste dioptrii foarte mari la ochiul afectat, ochelarii iti vor reda o vedere aproape perfecta. Evident, cand ii porti.