| ginapop a întrebat:

Ce se intampla daca treci pe rosu (ca incepator) iar politistul te fluiera, dar nu te opreste? Ti se trimite o citatie sau ceva de genul acesta acasa?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi 3 situatii:
1.Te citeaza sa te prezinti la Politia rutiera cu actele, te amendeaza si-ti suspenda dreptul de a conduce.
2.Iti trimite acasa amenda si te anunta ca ti-au suspendat dreptul de a conduce.
3. Politistul uita de trecerea pe rosu si nu patesti nimic.
De regula se intalneste prima situatie. Numai bine!

| ginapop explică (pentru Ioandelasal):

In cat timp ar aparea aceasta citatie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ginapop):

De obicei in cca 5-10 zile.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te-a prins radarul da. Daca nu a avut radar. Stai linistita!

| ginapop explică (pentru Salontanul):

Viteza legala nu a fost depasita, in schimb s-a trecut pe rosu pentru motivul neobservarii semaforului! E posibil sa fii sanctionat pentru o astfel de situatie?

| Salontanul a răspuns (pentru ginapop):

Chiar daca n-ai depasit viteaza legala radarul te inregistreaza si cand treci pe rosu sau n-ai centura, etc.

| SpaNu88 a răspuns:

Nu cred ca trebuia sa opresti daca a fluierat.
Daca erai in intersectie nu patesti nimic