| nogayman a întrebat:

Daca nu ma prezint la politie pana nu primesc citatie sau sa ma sune politistul se poate intampla ceva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prea succinta intrebarea, pentru ce sa te prezinti la politie?
De regula, daca n-ai un interes, te prezinti la politie doar daca ai fost citat sau chemat pe alta cale (telefon, mesaj, etc).

| nogayman explică (pentru Ioandelasal):

Nu m-au sunat pe mine, l-o sunat pe un tovaras de-al meu si a zis sa ma prezint eu cu el maine la politie, dar nu stiu ce sa cred adica nu m-a sunat pe mine...

| Ioandelasal a răspuns (pentru nogayman):

Atunci poti sa nu te duci si sa astepti sa fii citat sau sunat. Daca esti minor te vei duce cu un parinte.

| nogayman explică (pentru Ioandelasal):

A fost azi un prieten de-al meu cu care eram in momentul ala la politie si mi-a spus ca politistul a zis sa vin si eu dar cica ei au o adresa mai vechea de a mea iar numar de telefon nu mai am ca l-am pierdut de revelion... ce sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru nogayman):

Poti sa te duci sau sa astepti sa fii citat.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu te prezinti, dar legea prevede, atunci poti fi sanctionat.
La fel si daca esti citat /chemat si nu te prezinti.