| dinamo_8367 a întrebat:

Vreun sofer de camion pe aici care a obtinut permisul auto cat c+e la 18 ani?
vreau sa stiu daca a putut sa conduca tir-ul de la varsta de 18 ani si daca a putut sa faca atestat transport marfa? multumesc. fundita

5 răspunsuri:
| Adyr0 a răspuns:

Trebuie sa ai categoria B ca sa poti sa dai de C si C+E, si cel putin 21 de ani. Cel putin asa stiu eu.

Răspuns utilizator avertizat
| mihaibr11 a răspuns:

DA se putea inainte. Si da puteai sa iei si atestatul pentru transport marfa, dar la agabaritice si ADR trebuia sa ai cel putin 3 ani de experienta. La fel era si cu iesitul din tara. Acum tot e pe dos si pentru cei ce vor sa-si aleaga meseria de sofer pe tir eu din experienta va spun sa o lasati ca numai e ce a fost.

| mgtow a răspuns (pentru mihaibr11):

Apropo de atestat, mi se pare putin aiurea la cate intrebari si porcarii are dar mi s-a spus ca totul se rezolva la examen si la conducere sa nu-mi fac griji. Tu cum te-ai descurcat si cum ai scapat de minunea asta de atestat?

| AndreasfromMetallicA a răspuns (pentru mihaibr11):

Cand zici ca nu mai e ce a fost, te referi, ca nu se mai plateste? Sau nu mai poti face ce faceai inainte referitor la meseria asta?