| Oldws a întrebat:

Am si eu o problema: o ruda de a mea nu mai are permis de o zi (i-a fost suspendat) pe motiv ca nu a dat prioritate la un pieton. Vrea sa stie da ca politistul avea dreptul de a-i luat permisul fara a-i arata dovada, daca el are dreptul de a vedea filmarea si daca are el dreptate, va primi permisul inapoi? Merci.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce dovada vrea sa vada?
Daca ruda crede ca a procedat legal si nu a incalcat regula de circulatie si are dovezi in acest sens (martori) atunci poate face plangere contraventionala, in termen de 15 zile si, daca ii va fi acceptata, va reprimi permisul.
Politistul are dreptul sa-i retina permisul dar nu el dispune suspendarea dreptului de a conduce ci seful politiei rutiere.

| mgtow a răspuns:

Politaiul a facut bine pentru ca soferii romani se cred viteji si nu prea acorda prioritate pietoniilor, sa nu-si puna mintea cu legea pentru ca mai rau o sa fie dupa aia sa platesca amenda si isi ridice carnetul cand trebuie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dovezile nu se arata in strada, politistul are drepturi depline in acel moment. Daca nu ii convine situatia poate face contestatie, sa vina cu probe si i se va da pemisul inapoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politistul are acest drept.
Dar se poate contesta in instanta si isi primeste permisul înapoi pana cand se clarifica situatia.