| boss97 a întrebat:

Salut.Am o intrebare.Mi-a fost suspendat permisul pentru 60 de zile pentru neacordare de prioritate, dar am primit dovada ca mai am drept de circulatie 15 zile, intrebare mea suna cam asa: de cand incep aceste 60 de zile? De pe data de cand mi-a fost luat permisul sau dupa ce va expira dovada inlocuitoare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 60 de zile de suspendare vor incepe din ziua urmatoarei terminarii perioadei de 15 zile cat poti circula pe baza respectivei dovezi. Sau in cazul in care renunti la acea dovada, perioada de suspendare incepe din ziua urmatoare predarii carnetului de conducere serviciului de circulatie din cadrul politiei de care apartii.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art. 209
(3) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule operează în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, după caz, a expirat termenul de predare a acestuia.
In cazul tau din ziua urmatoare retinerii.