| edix29 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Mi s-a suspendat permisul pentru 60 de zile și am o dovada cu care pot merge 15 zile. Pe înștiințarea pe care o voi primi la domiciliu scrie si motivul pentru care mi s-a luat permisul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici o instiintare ci de proces-verbal de contraventie. N-ai primit acest proces-verbal de contraventie? In cuprinsul acestuia este trecuta fapta prin care ai incalcat prevederile legislatiei rutiere, sanctiunea (amenda) si perioada de suspendare a dreptului de a conduce.

| edix29 explică (pentru Ioandelasal):

Am primit procesul verbal atunci doar ca mi-a zis polițistul ca în 10 zile va veni o foaie acada în care spune sa predau dovada

| edix29 explică (pentru edix29):

Acasa*

| Ioandelasal a răspuns (pentru edix29):

Asta-i cu totul altceva. Perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe de la data expirarii sau predarii la politia rutiera a dovezii cu drept de a conduce.

| edix29 explică (pentru Ioandelasal):

Voiam sa știu dacă pe foaie pe care o voi primi scrie si motivul pentru care mi-a suspendat permisul sau doar ca trebuie sa predau dovada

| Ioandelasal a răspuns (pentru edix29):

Ti-am spus de la inceput: motivul suspendarii dreptului de a conduce (nu a permisului) este aratat in procesul-verbal de contraventie si prevazut in Codul rutier, fiind indicat articolul, aliniatul si litera.