| Kazama a întrebat:

Salut baieti. am o problema la care nu ma descurc prea bine, de fapt nu am mai trecut prin asta si nu stiu cum sa fac sa inteleg, asa ca va intreb pe voi.Pe data de 9.03. 2016 am avut un accident de circulatie, am dat peste un pieton, s a intamplat ce sa fac crying, a venit politia, ambulanta, pietonul a fost transportat la spital cu rani usoare, eu am fost luat la politie, i-am dat actele la melitian cu trebuie de obicei. mi a facut proces verbal si mi a dat si o dovada de condure cu drept de circulatie 15 zile. la care pot sa mai adaug inca 5 luni pe acea dovada. Probema e ca nu stiu pe cat imi ia permisul(ca nu mi-a zis). SI care-i scopul lor daca mie imi da dovada si imi ia permisul, nu e ca si cum am permis? dupa cat timp pot sa-mi vad din nou permisul?
va rog ajutati-ma.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de infractiunea care iti va fi retinuta in sarcina si de faptul daca vei fi condamnat penal sau nu ori fapta va fi socotita doar contraventie.
In functie de aceasta permisul iti poate fi anulat sau numai dreptul de conducere sa-ti fie suspendat.
Cat timp dreptul de conducere iti este suspendat nu ai dreptul de a conduce, daca o faci fapta constituie infractiune.