| aLyN1992 a întrebat:

Am si eu un scuter ( chinezesc ) in 4 timpi, de curand i-am schimbat Set Motor-ul, pe el am avut un set de 60 dar i-am pus unu de 50 ( nu cred ca asta ar fi problema ) problema este urmatoarea : Cand pornesc scuteru si il turez motorul moare, i-am umblat la 'aer' am dat 2.5 ture dar degeaba, numai stiu ce sa ii mai fac. P.s : Daca motorul se incalzeste se accelereaza normal ( numai am problema ) Care este problema? cine ma ajuta dau funda

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Banuiesc ca defectiunea ta se afla in interiorul cilindrului cred eu daca e vreunul mai destept pe-aici sa isi dea si el cu parera. Daca il lasi 5 minute porneste si se opreste cam in 10-15 secunde. Si acum sa examinam ce zici tu : ai vreun segment care nu inchide bine din cauza ca sa ''dus'' si lasandu-l putin el se contracta la loc, se raceste si porneste face compresia, etc. etc. apoi in 10-20 de secunde atat ii trebuie ca sa se dilate la loc si sa piarda compresia daca il turezi motorul nu are vlaga si ar cam trebui sa se opreasca. Pune matalica binisor daca zici - carburatorul l-ai verificat si desfa chiuloasa, arunca un ochi la segmenti sa vezi daca inchid bine si daca etanseaza bine adica pentru asta trebuie sa dai pistonasul jos si sa bagi segmentii pe camasa cilindru sa nu fie distanta mai mare, sper sa iti fie de folos.

| aLyN1992 explică (pentru mgtow):

Am uitat sa mentionez, mie, mi s-a rupt un segment cand am schimbat setu. Afecteaza cu ceva? adica ma rog sa nu fie asta cauza si sa ma chinui degeaba

| mgtow a răspuns (pentru aLyN1992):

Da, de acolo poate sa provina problema care o ai. Trebuie sa fie totul in ordine.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Motorul il turezi doar dupa ce se incalzeste putin, e regula.