| yacoyucutava a întrebat:

Salut TPU, am și eu următoarea problema la passat cc, când bag cheia în contact îmi tot apare în bord "Immobilizer active!" Și nu știu ce inseamna și ce pot face în privita asta. Masina pornește nu are niciun fel de problema pentru ca am auzit oameni care aveau aceasta problema și nu le pornea masina. Mie îmi pornește pot sa plec cu ea de pe loc dar îmi tot arata mesajul asta in bord, aveti idee ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt un imobilizator auto este un dispozitiv electronic destinat prevenirii furtului masinii. Acesta are capacitatea de a bloca pornirea motorului si de a impiedica conducerea masinii în cazul in care nu este recunoscuta cheia corespunzatoare.

cat despre ceea ce iti afiseaza in bord este posibil sa afiseze asa pentru ca ai un alt set de chei decat cele originale, care au fost codificate sa fie recunoscute, insa nu s-a facut si recunoasterea lor fata de imobilizator, aceasta include resetarea imobilizatorului si codarea noii chei
Cred ca te poate ajuta orice tehnician care codeaza si diagnosticheaza masini VAG, se poate folosind interfata VCDS

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Poate asa este setat sa apara acel mesaj.Cauta si prin setarile masinii si vezi daca se poate dezactiva acel mesaj.

Mesajul indica ca cheia ta, sau cipul din cheie este bun.Ce ai auzit tu ai auzit gresit, aia aveau alt mesaj si anume inactive immobilizer, atunci nu mai pleaca amsina deloc, nici nu mai porneste.

Cheia are in ea un cip, cand te apropii de masina, cipul din cheie, comuncia cu contactul, ai vazut contactu are acolo unde bagi cheia ceva negru, partea asta este un alt cip, comunica cu cheia, apoi aia transimite computurelui masinii ca cheia este buna.

Asta e tot.De ce apare la tine mesajul asta? Cauta si tu pe Youtube si vezi ce zic aia.Nu ar trebui sa apara, stiu ca apare ceva mesaj daca nu-i cheia prezenta, daca s-a dus cipu ala si nu mai comunica, atunci da mesaj, ori arata pe display o cheie, depinde de masina.

Banui ca o fi fost ceva probleme cindva, dupa au fost rezolvate, mesajul vine sa spuna ca e in regula.
Cum zic incearca prin menu sa vezi daca e ceva, daca nu cauta pe Youtube, dar in limba engleza, ai sanse mai amri sa gasesti video care explica ce anume se intampla mai exact si ce poti face.