| CosminGK a întrebat:

Salutare. Nu stiu cati dintre voi v-ati mai intalnit cu problema asta, dar eu unul nu. Masina luata de noua audi a3 8p 2012 (2. 0tdi). De cand am luat masina nu am avut nicio problema, pana cum cand nu mi se mai aprinde martorul de frana de mana. Cand pun contactul el se aprinde, dar daca am frana de mana trasa nu. (frana de mana este normala nu electronica). Frana de mana tine. Nu am nicio eroare pe tester. Abs-ul intra bine, nu am niciun martor aprins. Voi ce parere aveti? Multumesc

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Senzorul (contactul) propriu-zis e „mort".
Ar trebui să fie undeva în apropierea manetei - probabil sub capacele care o înconjoară. Întreabă pe un forum specializat sau caută pe YT.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca are un contact clasic pe maneta de frana. Ori s-a intamplat ceva cu cablajul, ori contactul in sine s-a stricat.
https://www.pieseauto.ro/......-0-0-0.jpg

| CosminGK explică (pentru NoTurbinaNoGood):

L-am schimbat si nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CosminGK):

Daca actionezi manual contactul, se aprinde becul?

| CosminGK explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand pun contactul se aprinde. Cand o trag nu se aprinde deloc. Nici cu motorul pornit nici cu contactul pus

| CosminGK explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar daca apas pe butonul de pe maneta nu se aprinde

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CosminGK):

Atunci e o problema la instalatie. Multe masini vandute de grupul VAG in Romania au instalatia electrica foarte proasta, apar frecvent circuite intrerupte.

| CosminGK explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu a fost luata din Romania. Ci din Olanda

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. eu zic ca ai un senzor sau un fir ars ce detecteaza daca ai ridicat frana de mana fizic. Ea inca isi face treaba, becul din bord nu e ars dar s-o ars partea electrica ce trimite mesajul de " frana de mana trasa" la bord. cred ca un electrician o poate rezolva.

| CosminGK explică (pentru ClaudiuM1997):

Posibil. Am sa incerc sa caut un electrician bun in Bucuresti

| davidadrianvladut1 a răspuns:

De la motor cred eu. Este o simplă părere

| CosminGK explică (pentru davidadrianvladut1):

Nu cred, pentru ca nu are nicio treaba compartimentul motor cu frana de mana.

| Marian12123 a răspuns:

Du-o la un electrician. Pe testăr este și logic ca nu arată, este ceva electric de la mașină și tot apare. Este ceva foarte simplu, du-o la un electrician și s-a rezolvat. Am un audi a6 c7 2.0 tfsi și un audi a5 sportback 2.0 tfsi, pentru cei care îmi vor da cu hate. Dar du-o la cineva bun, care se ocupa doar pe baza asta electrician auto.

| CosminGK explică (pentru Marian12123):

Sper sa nu fie altceva mai grav. O sa incetc da caut un electrician bun in Bucuresti