| EdyAlecs a întrebat:

Am un Audi A4 (B6) automat cutia multitronic, tip motor AVF, 131 Cai, am o problema cu cutia de viteze intre 1200 rotatii-1400 rotatii da un sut(zmucitura). Am dus-o la Porsche si pe tester nu a dat nici o eroare. La rece functioneaza normal dar dupa 5 minute cand se incalzeste am probleme. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Primul lucru pe care il faci, cand o cutie automata face figuri, este sa schimbi uleiul si filtrul. De multe ori, problema e doar de acolo.
Daca nu, trebuie dusa la un service cu experienta in cutiile automate, ca acolo isi vor da seama dupa simptome, cam ce reparatii trebuie facute, si vor desface cutia. Un service oarecare (chiar daca e reprezentanta VAG), e obisnuit doar cu problemele masinilor cu cutie manuala. Cutiile hidramate inca sunt SF, pentru romani.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Audi nu se duce la porsche. Aia de la audi trebuie sa vada ce are

| relian a răspuns:

Intre 1200 si 1400 atunci se schimba vitezele, atunci simti asa un sut dar n-ar trebuie sa-l simti cum zici, daca te pricepi simti atunci cand schimba altfel nu bagi de seama. Dara depinde si cum accelerezi asa mai brusc sau lent. Daca accelerezi mai brusc schimbarea se simte ceva mai tare decat normal.
La rece spui tu fcti normal adica? Nu exista la rece, masina daca e rece sta pe loc, deci nai ce vedea la rece.Deci spui face asta doara in primele 5 min de cand pornesti. Daca ar fi o problema ar fi trebuie sa persiste tot timpu.Cutiile alea automate nu se strica asa de usor, cel puti eu nu am auzit la cunoscuti, unde stau eu masinile numai asa is automate, dar n-am auzit pe careva sa se plinga ca i s-a dus transmisia.In sf la audi asta am auzit si ceara am avut pe cineva care avea problema la nu stiu ce senzor de viteza, era situat undeva deasupra transmisiei dara in exterior. Daca ai probleme n-are cum sa nu apara pe testeru ala ce zici, se aprinde si la bord check engine ala la astfel de probleme.
Daca aia au scanat masina si nai nici un cod atunci nai de ce sa iti faci probleme. Fluid in transmisia aia ai? Banui ca aia au verificat, pentru ca tu nu poti verifica ca nu are joja la transmisie, se verifica in alt mod cun termometru sau sa dai surubu ala de scurgere jos si cand pui da pe afara atunci e la nivel.Dar banui ca aia la Porsche au verificat, zic si eu.

| xerxes1 a răspuns:

Testerul nu face minuni.La a mea ii inlocuiam uleiul de la cutie si filtrul cand incepea sa faca figuri, si mai faceam60k.

| EdyAlecs explică (pentru xerxes1):

Ce ulei i-ai bagat? Si cati litri intra?

| xerxes1 a răspuns (pentru EdyAlecs):

Atf dextron III intra cam 6 litri.

| EdyAlecs explică (pentru xerxes1):

Mai stii exact cu cat e la sfarsit terminatia la ulei?

Răspuns utilizator avertizat