| gab0ru a întrebat:

Salut tuturor! Ce parere aveti de Audi A4, an 2004, motor 1.9 si cutie multitronic?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu din cate am auzit transmisiile astea automate nu stiu sa se strice asa repede.Cel putin unde sunt eu masinile numai asa is cu transmisie automata, dara n-am auzit niciodata la vreun cunoscut sa i se fi stricat transmisia.Am auzit sa i se strice ambreaju, ala se mai intampla dara transmisia nu. Dara daca ambreaju, eu ii zic ambreaj sa fie mai simplu, desi se numeste altfel, stiu cum ii zice in engleza dar nu stiu in romana asa cai zic ambreaj.Deci daca are ceva la ambreaj se aprinde check engine,la fel si la transmisie,ca urmare atunci cand cumperi sau inainte poti cere aluia sa cum zic romanii sa pui masina pe tester si daca e curata atunci treaba e buna.
Asa ca masina ce pot sa zic e o raie laughing asa le zic eu e o trotineta, cam mica inghesuita, cam simpla, cam uratica as zice, comparativ cu alea dupa 2005, din 2005 le-au facut mai frumoase. Orice transmisie se repara la fel, probabil in RO din cauza ca nu-s asa raspandite, nici meseriasi nu prea gasesti, de aici si chestia cas mai greu de reparat.In general la masinile astea daca totu e ok nu umbla nimeni niciodata la transmisie si ambreaju ala, pe cand la alea manuale stai ca trebuie sa schimbi ambreajau bla bla. Unde pui ca tu mergi inainte nu stai pe loc sau mergi inapoi.Viitorul is astea automate. Apoi daca vrei sa faci gimnastica iei una manuala laughing bagi si scoti intruna, iar daca vrei sa simti si tu ca conduci ceva, sa fii relaxat la volan, sa te joci cu masina atunci cumperi una cu transmisie automata, conduci si tu ca omu.Bine unia cad iauzi vai nu simti masina laughing sa simti ce anume ca te zdruncina sau ce sa simti? Eu mai bine simt masina asta automata decat pe aia manuala,in sensul ca asta automata te asculta mai bine,simti ca e parte din tine, ca face cei spui, te duce unde vrei tu si etc, ai timp sa reactionezi mai bine, nu stiu eu cred ca cel mai bine e sa comenteze unia care au condus mult timp ambele masini, asa cum unia conduc din an in paste si aia manuala si vin pe aici cu figuri de genu nu simti masina is satul.Eu conduc zilnic zeci de km si sincer nu vreau sa aud de cutii manuale. Iara ca o informatie la ora actuala transmisia automata bate orice transmisie manuala oricare ar fi aia, la orice capitol, la demaraj la absolut orice.Cauta si tu pe net si gasesti, cea mai performanta transmisie din lume e asta scoasa de audi tiptronic si stronic, face orice cutie manuala de departe, plus de asta scade consumu f mult.Adevart e si mai scumpa dara daca e sa vorbim care e mai buna asta e mai buna.Dar na fiecare cu cel doare cum se spune.

| Nimeni10 a răspuns:

Mai degraba iti cumperi cu cutie manuala, nu stiu daca merita sa cumperi masina cu cutie automata din 2004.

| gab0ru explică (pentru Nimeni10):

Din ce motive spui asta?

| Nimeni10 a răspuns (pentru gab0ru):

Pentru ca e o mașina veche, are sute mii de km deci se poate strica oricând cutia, depinde cum a fost întreținută, dacă îți cumperi sa ii schimbi uleiul si filtrele.

| Mada_Madutu_2001 a răspuns:

Se merita, depinde de consum cat la suta mananca

| gab0ru explică (pentru Mada_Madutu_2001):

In ce sens merita? Am citit pe forumuri tot felul de probleme cu aceasta cutie si plus de asta este greu de reparat.