| Neagandalf a întrebat:

am un PEUGEOT BOXER, 2007 si de aproape doua luni semnalizarea pe partea stanga merge incontinuu.
Deci pun contactul si pleaca direct semnalul stanga fara sa actionez maneta de semnalizare.
Indiferent in ce parte dau cu maneta de semnal, nici o schimbare, (semnal stanga continuu).
Precizez ca, a avut momente cand si-a revenit la normal chiar si pentru doua zile, dupa care a revin problema.
Am verificat toate sigurantele si toate firele electrice, care sunt intacte.
Am verificat stopurile si farurile sa nu existe apa sau scurt. Am inlocuit becurile si verificat in detaliu tot.
Initial atunci cand isi revenea la normal, aveam impresia ca inainte sa isi revina, inchisesem usa culisanta foarte tare si credeam ca este ceva de la usa care se misca, dar cred ca era doar coincidenta.
Multi mecanici mi-au spus ca e de vina maneta.
Astazi cineva mi-a spus ca este de vina releul.
Am pus contactul, timp in care semnalizarea mergea pe stanga si am scos releul. Nu stiu daca este normal dar cu releul scos, semnalul mergea in continuare.
Care credeti ca este problema?

Apelez la voi pentru ca nu sunt in tara si printre straini e destul de greu.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu stiu ca peugeout sunt cele mai proaste masini la capitolul electrica de cand e lumea, iata cazul tau confirma.
Poate sa fie de la maneta aceea parca ii zice BC sau ceva de genul, maneta asta cu blocul ei de lumini si naiba sa le ia acolo la contacte mai poate oxida, eu am vazut cazuri. Oricum o maneta costa destul de mult daca vine cu tot ansamblul sa zic asa, iar daca o fi sa o schimbi recomand doar una noua, nicidecum second-hand care pot fi uzate si la fel...
Daca gasesti pe cineva in bani putini sa o demonteze si sa iti dea cu spray de contacte acele contacte care intra si ies din ea ar fi bine, asta nu inainte de a scoate bateria, nu de alta dar e nevoie sa dai jos airbagul de pe volan.
Asta ar putea fi una din cauze ca maneta semnalizatoare s-a defectat si a ramas pe o anumita pozitie semnalul chiar daca tu muti stanga dreapta.
E posibil sa fie si de la altceva, n-am idee, eu asta as banui, dar nu-s cunoscator.

| antimulte a răspuns:

Daca instalatia e verificata si e totul ok, fara scurt in traseu sau faruri, ai o buba la blocul de lumini.

| SoulReaver a răspuns:

Pune semnal si ciocane in releu. Daca revine el e buba. Daca nu un releu e mult mai ieftin ca o maneta. Eu zic ca el e vinovat. Maneta daca era defecta nu se aprindeau deloc.