| AlExAlEx2000Bz a întrebat:

am un radio auto montat la sursa pc si nu pastreaza memoria pentru ca nu circula curent continuu as putea sa i leg o baterie de 12v alkalina si cand pornesc sursa sa treaca pe sursa?

14 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Da, dar cu diode in serie si cu sursa si cu aparatul de radio, ca altfel, cum de obicei ventilatorul sursei e cuplat la 12V, cand opresti sursa iti va descarca bateria. http://imgur.com/xMuIsRp
Daca aparatul consuma mult cand e inchis, se duce repede bateria de 12V. La fel si daca se incearca pornirea fara sa fie in functiune sursa PC

Merge si cu o singura dioda inseriata pe firul + de la sursa. http://imgur.com/19bS6K0

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru halogen001):

Ai vazut ca pe masina e legat la baterie si ai curent non stop d asta raman setarile dar la sursa cand opresti adio setari

| halogen001 a răspuns (pentru AlExAlEx2000Bz):

Exact, asa e.

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru halogen001):

Si asta vreau eu sa fac o chestie sa aiba radioul o baterie pentru memorie si cand pornesc sursa sa porneasca pe sursa dar e cam greu

| halogen001 a răspuns (pentru AlExAlEx2000Bz):

Daca pui 2 diode una in serie cu sursa PC si una in serie cu bateria de 12, atunci cand aparatul Radio si sursa PC sunt oprite, ai in aparat 12-0.6V de la bateria de 12. Cand pornesti sursa, ai 11, 4V = 12-0, 6 si de la sursa PC si cum tensiunea nu scade sub 11, 4, bateria nu se mai descarca si curentul vine doar de la sursa PC. Ca sa protejezi si mai bine bateria sa nu fie folosita cand sursa si radioul sunt pornite, poti pune 2 sau chiar 3 diode in serie cu bateria de 12 si doar o dioda in serie cu sursa PC. Deci merge totul automat. Singura problema ramane consumul aparatului cand e oprit. Ca daca are un consum mai mare, iti termina bateria de 12 mai repede.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Cele 2 diode blocheaza transferul de curent intre baterie si sursa PC, asa incat bateria si sursa sunt in continuu conectate la aparat si cand sursa e oprita, aparatul consuma bateria, iar cand sursa e pornita, tensiunea de la sursa nu lasa bateria sa se descarce si alimenteaza si aparatul.

| badpanda a răspuns (pentru halogen001):

Nu este nevoie de diode daca are un radio fabricat in ultimii 20 de ani ar trebui sa lege bateria la firul galben care este pentru memorie si sursa la rosu.
Baiul este ca anumite radio au consum maricel in stand by si ii termina bateria in cateva zile.
Pe firul rosu consumul poate fi si mai mare in stand by.
De aceea am sugerat sa puna un acumulator in paralel, la 12, 00 V cat scoate sursa nu sunt probleme, nu se incarca complet niciodata si nu se descarca complet.
Dar trebuie sa le explici ca la copii de 5 ani.
Zilog este doar plictisit, stie electronica si electrotehnica foarte bine.

| halogen001 a răspuns (pentru badpanda):

Eu nu stiu despre ce fel de radio e vorba, dar e foarte corect ce ai spus.

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru halogen001):

Radio auto cu mp3

| halogen001 a răspuns:

Cel mai bine e cu 2 diode, ca daca pui numai una si bateria are mai mult de 12, atunci iti consuma aparatul bateria pana la 11, 5V, chiar cu sursa pornita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai oricum se stinge dupa ce opresti sursa. E greu sa faci un circuit electric sa se bage automat pe baterie. Pune direct pe baterie sau un power bank.

| badpanda a răspuns:

Alcalina nu este o idee buna.Mai degraba un acumulator de 12 -14 v de care o fi.

| KR0NSTADT a răspuns:

Da, poți, folosind un releu cu bobina la 12v.
Nu te lua după userul Zilog, că ăsta e distrus de viață și se ia de toată lumea.

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru KR0NSTADT):

Mi am dat seama ca e distrus?