| Carasin a întrebat:

Am voie sa conduc un moped de 49 cc prin sat? Nu am permis, am doar documentele de la moped
Ps:în Moldova, am 12 ani.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copii mici nu au voie nici macar sa se urce pe modepe!
Mopedele se conduc NUMAI CU PERMIS auto de la varsta de 16 ani, inclusiv prin sat si alte sosele periferice.
Copilasii de 12 ani, au voie sa foloseasca: trotinete si biciclete, fara motoare.

| Carasin explică (pentru Violleta2022):

Păi verișorul meu are 12 ani și are o motocicletă se 750cc și un băiat are atv de 200 cai

| Violleta2022 a răspuns (pentru Carasin):

Atata verisorul tau cat si celalat baiat, nu stiu ca este ilegal sa sofezi la 12 ani.
Legea este clara pentru toata lumea, iar voi, copilasii de 12 ani, aveti voie la momentul asta, sa sofati doar masinutele de jucarii.
Dupa 16 ani, va puteti lua permise de sofat si puteti sofa scutere mici si ATV-ur, dar pana atunci, invatati sa respectati legea ca veti avea probleme de mici cu Politia.

| George12356456 a răspuns:

Evident ca nu.

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

In afara Moldovei ai mai multi sau mai putini?