| nllbia99 a întrebat:

As dori sa întreb, merita sa iei o mașină nouă în leasing? De exemplu de la opel sau vw, golf, Passat, astra, toate din 2017. As dori avantajele și dezavantajele cumpărării în leasing, pentru ca auzeam de la unii ca dacă o cumperi în leasing și se strică ceva la motor, ceva de genu, piese ți le schimba firma ai nu plătești nimic. Nu știu ce sa zic, aștept de la voi dacă vreți sa ma ajutați cu niște păreri, mulțumesc frumos.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Leasingul este de fapt chirie nu e nici o cumparare nimic.Deci mergi la aia ei iti inchiriaza o masina pe un anumit nr de ani, dupa ce contractul expira poti cumpara acea masina, doara acea masina, iar banii ce iai platit pana atunci se pun, adica vei platic cat a mai ramas cand ai luat masina. Daca nu vrei sa o cumperi, iti ofera alta masina in leasing adica in chirie. Daca nu mai vrei nici leasingu nu mai vrei nimic asta e lasi masina la ei si ai plecat dar banii dati a fost pentru ca tu ai folosit acea masina.Acum multi oameni prefera leasing pentru ca de regula se dau masini noi, si omu o foloseste 3-5 ani dupa o da inapoi ia alta noua si uite asa conduc masini noi tot timpulDar metoda asta este pentru oamenii care au bani, pentru cine are asa un job si nul dau banii afara nu se merita.DEzavantajul este ca tu cand vei termina contractul va trebuie sa predai masina exacat cum ai primit-o,adica fara zgaraieturi,fara vopsea luata,fara genti bulite,fara parbriz,geamuri crapate etc, daca ai ceva de genu asta trebuie sa o repari sau platesti si o repara ei.Dar au si la treaba asta rezolvare tot dealeru, iti vinde tot el o asigurare din asta, acum depinde de dealer si ce acopera, tu poti alege fctie de ce faci, pe unde circuli si etc cu acea masina.In concluzie daca nu cumperi acea masina leasingul nu-i pentru tine.In cazul ca dupa expirarea contractului spui vreau sa o cumpar, atunci dai diferenta la pretu ce a fost cand ai luat leasingu, scrie in contract toate astea, si ori platesti cu cash ori te finateaza vreo banca, eventual te finateaza ceara dealeru uneori.Deci daca se strica ceva la motor nu-i treaba ta,atata vreme cat tu nu accidentezi masina. Orice damage facut de tine,adica pgeamuri crapate,sparte, tabla zgaraiata, genti zgariate prin borduri, astea le platesti tu, la motor chestii care se strica singure alea le suporta dealeru.Dar de regula cum am spus ei ofera in leasing masini noi, deci alea sunt in garantie de fabrica dealeru nu pierde nimic niciodata.Cadn expira garantia o cumperi tu sau daca nu vrei o vinde altora, ei nu tin masini fara garantie sa le ofere spre leasing.Deci e masina inchiriata pe cativa ani, nu alegi tu dealeru alege perioada, el iti ofera tu spui da or ba. AVANTAJUL ar fi ca rata aia adica chiria este mult mai mica decat in cazul in care tu ai cumpara acea masina, deci dai o rata mai mica, adica ceva ce iti permiti.Alt avantaj nu ai, asta e cu rata mica si dupa o cumperi daca tu ai mers cu ea stii ca e buna, iti place etc.Atentie odata ce faci contract nu mai poti da inapoi, adica trebuie sa duci contractul la sf iar dupa daca spui nu-mi mai trebuie toti banii platiti sunt numa ca ai folosit o masina dea lor in chirie.Treb sa te gandesti f bine ce faci. Poti renunta oricand dar ei te vor baga la rau platinic si esti mincat nimeni no sa iti mai dea nimic, alti dealeri sau banci etc.Acum tu alegi.Masina nou e scumpa ca rata, asta daca vrei o masina anume.Mergi si cumpara unde sunt mai ieftine branduri din astea hundai kia astea sunt mai ieftine.

| Sofer a răspuns:

Ti s-a prezentat mai sus procedura. Dar daca ai job stabil si daca ai locul asigurat multi ani si vrei masina noua. poti sa iti iei. Dar poti lua si ceva sh mai ieftin asa din 2016-2017 la pret mai mic si mai dotata masina. poti face o comparatie intre una noua si una sh.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Leasing-ul este practc o forma de cumparare a bunului ( masinii in cazul asta) in rate timp in care te folosesti de acel bun. Nu cred ca firma iti va repara daunele la masina daca este in leasing, mai degraba le repari singur.

Din punctul meu de vedere avantajele ar fi urmatoarele: achizitionarea unei masini este mai accesibila ( pentru ca o platesti treptat), te folosesti de masina aceea ( chiar daca nu ai platit-o integral ).

Dezavantajele ar fi urmatoarele: in cazul in care nu mai poti plati rata la masina, banca sau firma care se ocpa de recuperarea bunului il va lua si vei pierde banii platiti ( nu stiu dupa cat timp se intampla lucrul asta, dar stiu ca se intampla), daca o deteriorezi ( sa zicem ca patezi tapiteria masinii) trebuie sa suporti costurile, la sfarsitul perioadei de leasing masina va fi destul de uzata ( pentru ca ai folosit-o) deci nu stiu daca va fi ok sa o cumperi sau nu ( aici depinde doar de tine)

evident sunt si altele, dar astea sunt cred eu principalele