| RSilviu a întrebat:

As vrea si eu sa imi cumpar o dacia 1310 si as vrea sa stiu cam cat m-ar costa actele ca sa treaca pe numele meu? Daca trebuie sa platesc o taxa de timbru? E prima mea masina si nu cunosc ce trebuie sa fac.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina nu are platita taxa de timbru o sa trebuiasca sa o platesti si ai sa te sperii... ca o sa te ajunga peste 1200-1300E.

pe urma trebuie sa faci o asigurare pe numele tau, daca ai sub 30 ani te ajunge cam 800ron pentru 6 luni, pe urma taxale pentru rar, certificat de inmatriculare care te ajung pe la 200 ron.

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Mai bine renunta nu face masina cat e taxa de timbru

| 57R35 a răspuns:

Salut! Taxa de timbru de care intrebi tu se aplica doar la masinile aduse de afara, se mai numeste si taxa de prima I matriculare. Cat despre cat te costa actele eu sunt in urma rau cu preturile din tara, dar ai putea da o fuga pana la politie in orasul tau sa intrebi oamenii de pe acolo! P. S. S-o stapanesti sanatos!

| suntserios a răspuns (pentru 57R35):

Daca nu stii nu indu in eroare.
Taxa de timbru se aplica pentru orice masina care nu a fost inmatriculata inainte de 2007 sau care a fist inmatriculata si taxa a fost recuperata in instanta. Nu conteaza daca masina e din afara sau nu.

| 57R35 a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bine zici suntserios numai ca as fi curios luand un exemplu o dacie din anul 1999 sau 2000 (avand in vedere ca e prima lui masina acolo as clasa-o) cati oameni si-au inmatriculat masinile in perioada aceea si isi recuperau taxa de timbru in instanta... Tind sa cred ca media lor se apropie foarte mult de 0. Acum nu as putea spune ca nu ai dreptate cand ai enuntat conditiile in care se aplica taxa, dar ia si alti factori in considerare considerate cand dai sfaturi! O zi buna

| suntserios a răspuns (pentru 57R35):

Tocmai, masinile alea au fost inmatriculate inainte de 2007, deci nu au taxa platita, deci intra la masini din categoria inmatriculate in Romania dar pentru care trebuie platita taxa.

| RSilviu explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri