| apocalipso1994 a întrebat:

Astazi am fost oprit de Politie pentru viteza excesiva (70km) intr-o curba am fost penalizat ceea ce nu mai conteaza. Problema este ca masina al care certificat era foarte deteriorat (motiv pentru care mi-a fost retinut),nu era imlnmatriculata pe numele meu. Exista un contract de vanzare-cumparare(pe undeva, sper sa il gasesc ). Problema e ...cum pot ridica noul certificat? Sau pot inmatricula direct masina? O sa am probleme pentru faptul ca masina nu a fost inmatriculata la timp? E de 5 ani cumparata si din pacate nu am inmateiculat-o. Exista vreo solutie sa recuperez certificatul sau sa inmatriculez masina doar cu contracul de vanzare -cumparare? Multumesc-

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Il cauti pe proprietar sa iti recupereze certificatul... ti nu ti l da doar pe baza contractului... poate doar daca esti trecut la rubrica instrainat catre

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Conform ultimelor directive europene este posibil sa fii acuzat de fals si intentie de acte teroriste! Ai **** steagul, vere.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca exista un contract de vanzare-cumparare intre tine si ultimul proprietar din CIV si posezi CIV in original iar masina are ITP-ul valabil cred ca poti sa o inscrii acum pe numele tau. Vei plati amenda ca nu ai facut-o la timp, aveai 30 zile din momentul vanzarii sa faci asta. Daca nu ai contract de VC si nici CIV in original singura solutie e sa iei legatura cu fostul proprietar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 5 ani?
Se pare ca contractul de vanzare-cumparare e valabil doar un an.
Daca n-ai facut actele si masina e radiata vei fi cercetat penal pentru conducerea unui vehicul radiat.
Dosar penal si probabil nup.
Incearca sa vezi exact ce e cu masina dar mai bine discret, nu te baga in gura lupului.