| anonim_4396 a întrebat:

Azi am schimbat capul de planetara din cauza acelui zgomot urat in viraj dreapta. Bun, totul bine si frumos dupa ce am schimbat asta acelasi zgomot din nou... deja cheltuii 330 lei (am mai schimbat si bucse bara stabilizatoare in banii astia).
Ce sa mai schimb la ea? Planetarele amandoua cu totul?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Planetarele trebuia sa le schimbi. Capul de planetara e fix rahat. Sau te referi la capetele de bară?

| Sofer a răspuns (pentru darrio2007):

La planetara. asta e singura de face zgomotul ala urat in viraj.

| Denila123 a răspuns (pentru Sofer):

Daca troncane la viraje planetara rulment tripoda de vina

| darrio2007 a răspuns (pentru Sofer):

Schimba-le pe ambele. Chiar daca le-ai reconditiona, nu va dura mult si zgomotul se va auzi din nou.

| Sofer a răspuns (pentru darrio2007):

La urmatoarea vizita la service schimb si celalalt cap dinstre cutie ca nu mai e zgomotul ca inainte.
Sper sa nu imi faca probleme la un drum de 520 km dus intors laughing)

| darrio2007 a răspuns (pentru Sofer):

Succes!

| sierra1 a răspuns:

Planetara are două articulații: una spre cutie și alta spre roată. Meșterul a verificat care bate? Ai schimbat-o pe cea uzată? Sau ambele sunt cu probleme?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu le schimbi asa de capul tau fara sa intrebi un mecanic auto? De unde stii tu ca acolo este defectul, ai vazut ca nu era din cauza planetarei bucșelor, duo la servis ca asa bagi bani aiurea in ea si cine stie unde este defectiunea.

| Sofer a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La service mi-au zis ca de la capul de planetara acel zgomot. unu mi-a zis sa schimb capul altul planetara dar e scumpa. Si crezand ca e de acolo l-am schimbat. si acum sa nu fie celalalt din centru care se leaga de motor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci o constatare serioasa, apoi schimbi ce e nevoie.

| Denila123 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce zgomot face?
La viraje?
Sau la drum drept vezi rulmenti daca ai cardan verifica nicile cardanu rulmenti

| Sofer a răspuns (pentru Denila123):

Ce zgomot ar putea face rulmenti in viraj? Pentru ca eu nu aud nimic in afara de acel horcait, pocanic in viraj dreapta..sau cum vreti sa ii ziceti voi. Explicami si mie sa mai aflu ceva nou.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce constatare ca e vai mama lor mecanici astia din orasul de unde locuiesc. aici trebuie sa ghicesti singur problema.