| Eastwood a întrebat:

Salut TPU.

Cand aduci o masina din Germania in Romania, care ar fi pasii de urmat pentru a o inscrie si ce costuri mai intervin?

Imi puteti spune pas cu pas ce trebuie facut?

Masina ar fi Opel Astra J 1.4 Turbo 140 CP.

Daca masina are ITP-ul pana in 2025 se ia in considerare?

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

ITP-ul nu este valabil în România.
Primul pas după ce o aduci este să scoți numere roșii și să faci asigurarea. Asigurarea se face în vederea înmatriculării și e perfect valabilă chiar și după ce iei numere permanente, deci o poți face pe un an.
Apoi ai trei luni la dispoziție ca s-o treci prin RAR și s-o înmatriculezi. Găsești pe site-ul DRPCIV toate informațiile necesare referitor la documentele care îți trebuie.
Ca și costuri, modo grosso, ar fi vreo 200 de lei RAR-ul, plus vreo 1000-1500 asigurarea (depinde unde o faci), 60 de lei contravaloarea certificatului de înmatriculare, 50 de lei numerele permanente sau 80 de lei dacă vrei preferențiale. Nu mai știu cât costă numerele roșii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ii faci RAR in Ro care e vreo 500-700 lei
o iei la finante pe numele tau
ii faci RCA aici o sa te coste putin in functie de varsta ta
apoi programare la politie pentru numer negre

| Alexuţ02 a răspuns:

Din ce stiu, asa in mare... trebuie sa o duci la R.A.R obligatoriu daca nu e inscrisa aici si vrei s-o inscrii, actele ( pe un prieten din Italia ) l-au adus undeva la 1000 lei daca nu ma insel, 700 + 250 sau 300 dar nu retin precis ce anume a platit in banii aia. Sper ca te-a ajutat catusi de putin.