| Polinco a întrebat:

Ce este aia Rovinieta? La ce este buna?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rovignieta este o taxa pe care trebuie sa o platesti daca vrei sa circuli pe drumuri nationale, europene, expres si autostrazi

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La bugetari sa te fure de bani, o tiganie romaneasca.

| tx123 a răspuns (pentru mgtow):

Probabil nu ai iesit niciodata din tara, ca altfel aflai ca tigania asta romaneasca se intampla si in Austria, Bulgaria, Slovacia, Slovenia, Cehia, Ungaria...

| mgtow a răspuns (pentru tx123):

Am iesit dar rovinieta e un furt la buzunarele oamenilor, in celalalte tari se aplica pentru masinile straine care tranziteaza sau merg in vizita, nu am vazut vinieta la un austriac care sta in tara lui. Cand mergi in GB cu masina nu trebuie sa platesti nici o taxa de drum sau in Italia platesti pe bucati la bariere

| tx123 a răspuns (pentru mgtow):

Toate masinile din Austria au vigniete pe geam, toate masinile inscrise in Ungaria platesc vignieta electronica ca la noi, la fel si cehii.

In Franta, Italia, Grecia e acelasi lucru, platesti pe bucati de autostrada si cand le aduni iese mult mai mult decat o vignieta daca circuli des.

| mgtow a răspuns (pentru tx123):

FR si IT plateste numai autostrada dar daca merge pe drum secundar, national nu.i costa nimic

| LPCTSTR a răspuns:

Este obligatorie pentru vehiculele care circula pe drumuri nationale.

| Evolution a răspuns:

Salut, nu iti spun in nume de rau, dar exista o chestie numita Google. Acolo vei gasi raspunsul in mai putin de 10 secunde. Sunt ogramade de linkuri cu explicatii si toate cele.
Pe viitor poate ti-ar fi folos aceasta tehnologie...
Citez de pe primul link de pe google:
"Rovinieta este o taxa prin achitarea careie un autovehicul capata dreptul de a rula pe reteaua de drumuri nationale (pentru drumurile din intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor nu este necesara).
Achitarea Rovinietei este obligatorie pentru toate categoriile de vehicule inmatriculate in Romania precum si pentru cele inmatriculate in alte state si care doresc sa circule pe drumurile nationale, este obligatorie atat pentru persoane juridice cat si pentru persoanele fizice."
Inteleg ca iti place sa pui intrebari pe TPU si chestii de genul, dar ar fi bine sa mai pui si intrebari ceva mai interesante, ceva ce nu se gaseste asa usor si poate fi discutat. Intrebarile de genul sunt repetate si iar repetate si scrise articole pe tema asta si raspunsul lor se afla la o secunda de cautare in aceasta noua tehnologie.
Sper ca nu o iei sub forma de rau, ti-am dat doar un sfat.
Succes!

| IIIshaneIII a răspuns:

O taxă, este bună ca să aibă bani cu care să pățească hoții

| nelyjoly a răspuns:

In Romania rovineta este o taxa de drum care ajuta statul cu lovele. Tu care platesti taxa de drum esti obligat de stat sa circuli cu masina pe toate drumurile dotate cu gropi, cratere si alte surprize. Bafta si atentie la gropi ca poti sa-ti rupi tigaia (masina).

| Ancaandra a răspuns:

Rovinieta se cumpara de la 7 zile pana la un an. Aceasta atesta plata taxei de circulație pe drumuri publice.

| ingerasmaria a răspuns:

Stiai ca poti primi inapoi o parte din banii de Rovinieta?

Vezi pe www.iCashBack.ro