| anonim_4396 a întrebat:

Ce este taxa auto recuperata/nerecuperata?
Care este diferenta dintre cele doua?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxa auto se plateste la prima inmatriculare a unei masini in RO.

Pana in 2013 acesta taxa se putea contesta si o puteai recupera.

Daca vei cumpara o masina cu taxa recuperata va trebui sa o platesti cand o inmatriculezi.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Taxa auto se refera la una din variantele taxei de inmatriculare, care se plateste incepand cu 2007 pentru masinile care nu au fost inmatriculate in tara pana atunci, si dupa 2013 pentru toate autoturismele.
Denumirile taxei au fost ceva de genul: "taxa de prima inmatriculare", apoi "taxa de poluare", iar acum, "timbru de mediu". Cand cumperi o masina, daca a platit una din aceste variante de taxa si nu s-a recuperat, vanzatorul va spune ca are "taxa platita si nerecuperata". Asta scrie si pe adeverinta pe care o vei scoate de la ANAF, ca sa treci masina pe numele tau.
Daca la ANAF, masina figureaza cu taxa "neachitata" sau "recuperata", tu, in calitate de cumparator, esti nevoit sa achiti actuala forma a taxei auto, adica timbrul de mediu, pentru a trece masina pe numele tau.
Timbrul de mediu se poate calcula pe site-ul ANAF, in functie de tipul autovehiculului, combustibilul, norma de poluare, emisii si vechime. Cu cat e mai veche si mai non-poluanta, cu atat e mai ieftina taxa.