| NaturalLl a întrebat:

Ce ma sfatuiti sa aleg ca prima mea masina, la 18 ani (peste cateva luni) dintre un Audi A6 C6 (2005-2009) sau un Audi A4 B7 (2004-2007), ambele cu motoare de 2.0 TDI? Si de ce, daca se poate. As dori si niste diferente de consum, si altele, la fel, daca se poate.

Răspuns Câştigător
| BadWaffle a răspuns:

Dintre cele 2 recomand A4.
- mai mic, mai usor de parcat fata de A6.
- A6 cu 2.0 TDI, eu zic ca e un motor mic pentru masina aia, ea fiind mai mare, cu mai multe dotari -> mai grea, dar probabil pentru tine ca incepator e oricum prea mult si un 2.0... esti tanar si tentat sa faci multe prostii prin trafic.

Sfatul meu e sa iti iei o masina cu care sa te obisnuiesti cu condusul in oras / extern / autostrada. In orice masina o sa incepi sa investesti, aici ar fi bine sa vezi ce presupun costurile de intretinere. Dupa ce prinzi experienta te poti orienta pe alteceva mai pretentios.

Pentru mai multe detalii te poti orienta pe www.clubaudi.ro unde detinatori de Audi isi dau cu parerea din experiente proprii nu cum fac multi... din auzite.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

As recomanda o masina ieftina, romaneasca, ca sa inveti sa sofezi pe ea, sa aiba motor mic sa nu platesti multi bani pe petrol si sa o poti parca cu usurinta.
In plus, este inevitabil ca in primul an de soferie sa nu ai accidente, deci, ia-ti o masina locala, ieftina si usoara!

| octav005 a răspuns:

Eu as alege o masina ieftina la mana a doua chiar. sa inveti mai intai pe ea. si apoi sa iti ei o masina ce iti place