| MarinelGoj a întrebat:

Ce părere aveți de Opel Astra H 2005, 1.6 Benzină, HachBack? Vreau să știu consumul, daca întreținerea este ieftină, daca este o mașină fiabilă care să nu fie "puturoasă". În principiu daca este o mașină care merită cumpărată si daca o pot achiziționa până în 2500€.

4 răspunsuri:
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Ca si model arata destul de bine dupa parerea mea. Taxele nu sunt asa scumpe. Timbrul de mediu de exemplu te costa pana 1500 de euro depinde de capacitatea de motor si de emisiile de CO2.

Uite cateva caracteristici pe care le intalnesti in procent de 90% la modelul mentionat de tine mai sus:

-ABS
-Aer condiţionat manual
-Airbag-uri faţă, lateral şi altele
-CD player
-Dispozitiv antidemaraj electric
-ESP
-Faruri de ceaţă
-Garanţie
-Geamuri electrice
-Isofix (puncte de prindere a scaunului pentru copii)
-Închidere centralizată
-Manual de service
-Oglindă laterală electrică
-Regulator de viteză
-Servodirecţie
-Sistem de control al tracţiunii
-Volan multifuncţional

NU UITA, ACESTA E DOAR UN EXEMPLU DE CARACTERISTICI INTALNITE LA MODELUL DE MAI SUS.
PUTETI GASI SI ALTE CARACTERISTICI DECAT ACESTEA DE MAI SUS CE POT FI MULTE SAU PUTINE. E DOAR UN EXEMPLU!

Ca si motor nu e puturoasa dupa parerea mea, depinde de capacitatea motorului, ca difera in mare parte, de masina insasi cum e intretinuta si cate probleme are cu motorul sau alte piese (daca are). Uite un consum al motorului pe benzina la acest model:
-6, 6 l/100km (mixt)
-5, 4 l/100km (extraurban)
-8, 9 l/100km (urban)
Si ca emisii de CO2 ai: 156 g/km (mixt)

Sper ca te-am ajutat!

| Mihai1810 a răspuns (pentru Surtulecs):

De unde ai scos timbru de mediu de 1500 euro? Ala nu se mai plateste din februarie.

| Surtulecs a răspuns (pentru Mihai1810):

Am dat doar un exemplu taxa cu o suma majora. Nu am spus daca e valabila sau nu. Pentru restul taxelor, e obligatia dumneavoastra sa va interesati daca tot doriti sa va achizitionati vehiculul. O zi frumoasa.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Surtulecs):

Taxa aia nu se mai plateste. Asa pot sa scriu si eu ca are 5 roti, dar doar a mea pentru ca i-am mai pus eu una.