| JackTh3Ripper a întrebat:

cu categoria B pot conduce scutere pana in 49 cm3 dar pot conduce si motociclete tot pana in 49cm3? funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate vehiculele cu motor, cu 2 roti, cu motorul avand capacitatea cilindrica de pana la 50 cmc, se incadreaza la categoria moped (categoria AM) si se pot conduce cu orice categorie, deci inclusiv cu categoria B, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| JackTh3Ripper explică (pentru Ioandelasal):

Ok multumesc pentru raspuns happy

1 răspuns: