Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cu un salariu mediu pe luna de 2100 lei, ce masina pot sa cumpar si sa o pot intretine! Vreau niste variante de masini si motorizari.
PS: bugetul pentru o masina il am de 3000 euro.

Răspuns Câştigător
| Kiwibv a răspuns:

1.Golf 4 motorizare 1.4 = taxe mici, usor de intretinut, consum oras aprox 6
2. Gold 4 motorizare 1.9 = taxe mai mare ca 1.4 dar tot usor de intretinut si consum 5 - 5.5 oras. ( ai si motoru mai puternic fara de 1.4 )
3. Golf 5 motorizare 1.9 ( gasesti incepand de la 4.500 E )
4. Seal ibiza 1. 4HDI consum aprox 5 oras
5. Peugeot 206 1. 4HDI consum aprox 5 oras
6. Peugeot 307cc ( nu mai conteaza nimic cand ii dai hardtop-ul jos si putin stiu ca gasesti si la 4. 000E in stare f buna )
7. BMW E46 320, 318 sunt bune de luat in considerare.
8. Orice masina cu motor 1.5 dci pentru ca sunt foarte economice.
9. Ford Focus, fiesta
10. Smart Diesel cabrio ( motorizare 0.8, consum 3% pe oras, impozit 20 de lei si mai e si "decapotabil" )

13 răspunsuri:
| flyflaviu a răspuns:

Iti recomand o masina cu motor de 1900-2000 cm2 diesel, nu are consum mare, poti opta pentru un vw passat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 4 1.9 TDI sau Megane 1.5 dCI sau Logan 1. 4mpi-1.6 mpi. Cam astea le am acum in minte, sunt masini cu care nu ai treaba, rareori se mai strica ceva la ele, consuma putin si se incadreaza in bugetul tau.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Opel Corsa, Dacia Logan, Fiat Albea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar masina vrei sa o intretii cu salariul acesta, sau vrei si sa mananci?
Cu desert sau fara?
Bere Corona sau apa plata de la robinet?
Cand iesi cu o fata platesti tu sau o lasi pe ea?
Trebuie sa specifici bugetul doar pentru intretinerea masinii.

| Sofer a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai am buget de 3000 euro Dar ala e salar' mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru bugetul tau iti recomand Renault Megane 1.5 dci din 2008. Este o masina foarte fiabila si usor de intretinut.

| 0x11111051 a răspuns:

Lada Granta happy E destul de buna. Nu consuma mult + piesele la motor sunt ieftine.

| SilviaStefan a răspuns:

Dacia logan

| Koss01 a răspuns:

Vw golf sau logan 1.5 dci

| Bobes_Ion_1989 a răspuns:

Renault clio 1.9 dci bmw e36 318i opel astra g 1.7, vw golf 4 1.8 t 1.9 tdi di(rosu)

| Puscasu a răspuns:

Consumul unei masini este dat si de kilometrajul acesteia dar si de capacitatea motorului.Cu cat capacitatea cilindrica este mai mare cu atat taxele sunt mai mari. Uita-te la o masina cu motor de maxim 1400cc, sa fie intretinuta, de preferat Diesel. Bafta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Puscasu):

Ce vorbesti?
Kilometrajul se simte la performante si emisii, nu la consum. Capacitatea trebuie acordata cu marimea si greutatea caroseriei, daca alegi o submotorizare risti sa consumi 8% mixt cu 1.4 diesel, pe cand un 1.9 diesel consuma 5%. La masini foarte mici (corsa, punto) nu merita diesel, pentru ca un diesel de capacitate mica este anemic si defectos, iar unul de capacitate mai mare consuma la fel ca pe o caroserie grea, aceste motoare nu simt greutatea. Pe masina mica e de preferat un motor 1.0-1.2 benzina.

| alinmarian504 a răspuns:

Un logan!