| Streaja a întrebat:

daca cateodata nu disting culorile, gen blue de roz sau verde inchis de gri, pot sa nu iau fisa medicala pentru permis? In rest disting culorile gen albastru mov gri verde galben rosu, si culorile la semafor le disting, dar cateodata le mai incurc, care ma lamureste

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce spui tu nu este o problema, asa ca o sa treci de examenul medical.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi o problema.
Ai fost vreodata la un oftalmolog?
Printre testele care se fac, sunt niste imagini colorate, cu niste forme de nuante diferite, si trebuie sa distingi corect o culoare de alta. Nu stiu ce s-ar intampla daca nu ai trece de acel test.
Asa arata o plansa de aia: https://sites.google.com/site/vasiletomoiaga/File_005.jpg

| Streaja explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Din cate am auzit la oftalmologie te pune doar sa te uiti la niste litere pe un perete si atat, plansele alea nu am auzit pe nicaieri ca se mai dau...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Streaja):

Eu am facut scoala in 2011, si mi-a facut si testul cu plansele alea. Cu fiecare ochi in parte, la fel ca si la panoul cu litere.
Am mai facut un control in copilarie, si atunci mi-au facut acel test cu culori.

| WaterDrop a răspuns:

Daca vrei neaparat sa apari la stirile de la ora 5, du`te si da de permis.