Întrebare recomandată | Mario4658 a întrebat:

Am cumparat de curand o masina second-hand,fiind incepator, si un buget micut...ideea e ca masina are cauciucuri de iarna doar pe fata, unde e tractiunea.Intrebarea e daca un politist,facand un control de rutina,poate sa mi-o traga daca observa? Stiu ca la stiri si cam peste tot se spune ca e obligatoriu cu cauciucuri de iarna,dar daca acum plec la drum si nu e zapada pe carosabil absolut deloc,iar eu am cauciucuri de iarna doar pe fata, pot sa iau amenda + puncte penalizare?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauciucurile de iarna trebuie sa fie pe toate rotile si numai daca circuli pe drumuri publice cu zapada, gheata sau polei. Daca drumurile sunt curate nu te pot sanctiona.

| 0rlando a răspuns:

Este obligatoriu să ai anvelope de iarnă sau all seasons pe toate roțile, dar numai dacă circuli pe un drum acoperit de zăpadă sau polei.

| Nastia a răspuns:

Legea zice ca de la 1 noiembrie trebuie sa ai cauciucuri pe toate 4 rotile indiferent daca afara ninge sau nu.

| PotatoMustDie a răspuns:

De obicei ei se uita doar pe fata, dar oricum trebuie sa fii sigur.

| The1smartiest a răspuns:

Daca esti fata poate sa ti-o traga. la fel si daca esti baiat si politistul e gay

| Mario4658 explică (pentru The1smartiest):

Cred ca ai luat expresia "citeste printre randuri" prea in serios...

| MarinelTimidul a răspuns:

Ce masina ai?

| Mario4658 explică (pentru MarinelTimidul):

Ce conteaza masina? E vorba de cauciucuri...E un Peugeot 306 XR

| MarinelTimidul a răspuns (pentru Mario4658):

Este Phase 1, Phase 2 sau Phase 3?

| Mario4658 explică (pentru MarinelTimidul):

Ma tem ca nu inteleg ce vrei sa spui amice, de ce ma tot intrebi asta?

| robertdutu2000 a răspuns:

Te poate sanctiona.In mai multe orase di n tara ninge deci e obligatoriu anvelope de iarna la toate rotile.

| verbal a răspuns:

Poti merge cat timp nu e zapada

| MeRazvan a răspuns:

Da,iei amenda, trebuie pe toate 4 rotile cauciucuri de iarna happy la prima ninsoare...