| valex a întrebat:

de ceva timp am observat la dacia mea o problema, gasesc ulei la bujiile de la pistoanele 1-2 pe filetul bujiei cat si pe exteriorul chiuloasei curge uilei din camera de ardere cred, nu sunt meserias, mentionez ca motorul a fost segmentat acum un an cand am schimbat si garnitura de chiuloasa si am mai gasit o supapa stramba care sa reparat, multumesc

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Se repară, dar nu cred că este cazul. Cel mai probabil bujiile s-au slăbit puțin din cauza contractării la temperaturi scăzute. Scoate-le, curăță-le și pune-le înapoi cum trebuie.
Dacă îți curge ulei pe oriunde altundeva în afară de bujii, este posibil să ai probleme cu garnitura.

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă uleiul curge doar pe la bujii, atunci fie nu au fost strânse suficient, fie au fost înfiletate prost.

| valex explică (pentru 0rlando):

Daca am infiletat prost bujia si am stricat filetul la chiuloasa se mai poate repara?

| 0rlando a răspuns (pentru valex):

Se repară, dar nu cred că este cazul. Cel mai probabil bujiile s-au slăbit puțin din cauza contractării la temperaturi scăzute. Scoate-le, curăță-le și pune-le înapoi cum trebuie.
Dacă îți curge ulei pe oriunde altundeva în afară de bujii, este posibil să ai probleme cu garnitura.

| alexhdd a răspuns:

Sigur nu ai piscat garnitura de chiuloasa cand ai montat-o?, daca tot ai segmentat motoru semeringurile la supape dc nu le-ai schimbat? eu zic ca asta ar fi problema, dupa ce opresti motoru uleiul car unge supapele se strecoara pe langa semeringuri si iti intra in capul pistonului.

| valex explică (pentru alexhdd):

Segmentarea si schimbarea garniturii de chiuloasa a fost facuta acum un an de un nenemesterica, pana acum cateava luni nu era uleiul acolo

| alexhdd a răspuns:

Daca spui ca e buna garnitura, poate chiuloasa ta necesita o planare si rectificare.

| valex explică:

Pai este posibil si ce spuneti dv acolo, acum o luna am completat cu ulei pentru ca imi pierdea pe la semeringu de la fulie ca asa ma sfatuit un mester, asa ca am pus ulei in motor si am pus cam mult, este posibil sa faca presiune si sa dea afara pe acolo daca saiba nu etanseaza cum trebuie?, pentru ca acum am ramas surprins nu mai picura ulei pe la semering iar uleiul din baie este la nivel. multumesc

| dobratitus a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme cu garnitura de la capacul de chiulasa, din camera de ardere nu arunca ulei.il arde pur si simplu