| Ghitoaica_Florentin_1990 a întrebat:

de curand am achizitionat un Opel Astra G motor 1.7 dti si am o problema cu martorul galben ce arata ca un fel de pompa cu robinet fix sub turometru. Cand pun contactul se stinge dar cand pornesc motorul se aprinde (mentionez ca nu face tot timpul, sa zicem din 10 porniri la 5 se aprinde si ramane aprins, la 5 nu). Are cineva vreo idee ce ar putea fi? Ar trebui sa am vreun motiv de ingrijorare?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E vorba de martorul check engine si cam ar trebui sa te ingrijorezi. Mergi la un service sa vezi care e problema, ca poate si o chestie simpla precum un filtru infundat sau chestii mai grave precum sonda lambda

| AliGab a răspuns:

Este vorba de acesta: http://www.vezicatface.ro/img/Articole/martor%20check%20engine.jpg?
"Check engine
Indica o problema la motor. Poate fi de la: sonda lambda, capacul de la combustibil, convertorul catalitic, bujii sau alte componente de la motor.
Daca nu rezolvi problema, poti avea de-a face cu:
- cresterea consumului
- cresterea nivelului de emisii
- evaporarea combustibilului
- cresterea temperaturii motorului
- daune la alte componenete" Sursa: http://www.vezicatface.ro/

Si eu am aceeasi problema cu martorul luminos la un peugeot 206 benzina, insa din pacate nu am detectat nici acum problema care persista de vreo 3 ani si presupun ca la mine este de la sonda lambda. incearca sa o scoti din lacasul ei si sa o cureti... poate nu face contact asa cum trebuie. Daca nu, du-te la un service specializat pe opel si pune-l pe tester... poate asa vei descoperi problema. Verifica-i si motorul/componentele motorului si daca sunt toate ok nu prea ai de ce sa-ti faci probleme. Succes