| gabipopescu93 a întrebat:

Dețin un golf 4 din 2001 și de curând mi s-a terminat freonul din instalație. Am fost să încarc cu freon, problema este că nu intră mai mult de 200g din 600g. După ce am completat, tot nu băga rece(deloc). Știe cineva care ar putea fi cauza și un service bun unde pot face o diagnoză? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Inseamna ca este o problema din alta parte dar tot din instalatia AC, lumea crede ca instalatia de AC este doar acolo unde bagi freon, ei bine este un sistem complex ce trebuie verificat.
Daca s-a defectat compresorul de AC te costa cat masina tawinking dar este posibil sa nu fie de acolo probleme.
Mergi la un specialist in AC pentru masini nu la nea caisa care are si el un sistem de asta de incarcare si stie sa puna doua furtune la masina si sa apese un buton.
trebuie verificata instalatia, se pune freon cu o solutie speciala si apoi se verifica pierderile cu lampa UV, asta daca exista pierderi... exista si alte metode mai departe de vazut unde este problema.

2 răspunsuri:
| gabipopescu93 explică:

Mulțumesc frumos de răspuns. Vreo recomandare de specialist?

| Simpatic a răspuns (pentru gabipopescu93):

Orice atelier, dar care se ocupa doar cu aere conditionate pentru masini!