| Liviu321 a întrebat:

Recent am facut plinul cu freon la un Logan 2 din 2013. Problema este ca acum nu imi mai baga aer rece. Ma gandesc ca a pierdut freonul. Care ar putea fi cauza si cat m ar costa reparatia ori o piesa noua?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Gaz freon nu se mai foloseste pentru aparate de racire (frigidere, congelatoare, aer conditionat) din cauza poluarii. Se folosesc alte gaze, mai ecologice. Doar denumirea comuna este "freon", din obisnuinta (ca denumirea de "buletin" pentru cartile de identitate).

Daca incarcarea cu gaz nu se face perfect, acesta se poate evapora in cateva minute sau chiar secunde si racirea nu mai are loc.
Trebuie sa mergi inapoi la cel care a incarcat instalatia, s-o mai faca inca odata, fiindca a facut treaba de mantuiala! De data asta sa verifice etanseitatea oerfecta dupa sudarea agregatului, dar pe costul LUI.

| Liviu321 explică (pentru Bula):

Multumesc de raspuns. E prima masina cu ac. Ideea e ca cel care mi-a incarcat masina cu acest gaz a facut o foarte repede, cam in5 minute desi era gol. Inaintea mea a fost un domn cu un vw passat la care a stat cam 15-20 minute. Ma gandesc ca poate nu o fi facut plinul, un coleg mi-a zis ca 2 3 ani nu ar trebui sa il mai completez. Dar abia a trecut o luna si deja numai baga rece. Si inca ceva. Prima oara cand a incercat sa incarce a dat eroare. Aici el mi-a zis ca e posibil sa fie spart ceva. Insa la a doua incercare nu au mai aparut alte erori.

2 răspunsuri:
| anguistenebra a răspuns:

Dacă ai pierdut freonul înseamnă ca e fisurat sistemul. S-ar putea totuși să nu-l fi pierdut, ci să ai probleme cu modulul.