| Galileo7 a întrebat:

Salut,
Am o problema cu Clima la un pasat b6 din 2006, are freon full, baga aer rece doar la picioare, aveți idee ce poate fi?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Probabil ți s-a blocat sistemul de clapete care direcționează aerul și pe la bord și pe la parbriz.
Dacă bagă rece pe la picioare, compresorul AC și încărcarea cu freon e ok.

| Galileo7 explică (pentru Hammurabi):

Dar cald baga peste tot

| Hammurabi a răspuns (pentru Galileo7):

Sunt clapete/ramificații diferite pe cald și rece.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O clapeta blocata.
Banuiesc ca sunt electrice, si s-ar putea sa ai eroare specifica, daca faci o diagnoza pe clima.

| relian a răspuns:

Poate fi panoul de vina,ala ce apesi tu sa inchizi,deschizi,setezi etc.Ori daca is ceva din blocu de ducturi ai incurcato laughing e jale cei acolo, numa motorase, clapete, te doare mintea.

Cel mai indicat ar fi de ai alt modul, ala ce controleaza AC sa faci o proba cu altul bun si sa vezi ce se intampla.
Apoi stii daca e de la ala sau de la motorase, clapete etc.

| DobreFlorinNicolae a răspuns:

Motorașul de la aer condiționat, dacă are rupta vreo paleta, numai urca aeru în sus?