| cristi188 a întrebat:

eu nu inteleg ceva, ce au uni cu masinile premium, adica BMW, Audi etc... Eu nu inteleg ideea, stiu ca "premium" inseamna confort calitate si mai multe altele, eu nu inteleg de ce nu ai cumpara una, si eu habar nu am ce au uni cu ele si le fac reclama proasta, adica am vazut un BMW e34, "cazan" cum spun uni care a intrecut la viteza bine inteles un lamborghini galardo, sau un mertan model nou, habar nu am ce au uni cu ele, adica eu acum mi-am cumparat un BMW e34 si cred ca am facut cea mai buna alegere din viata mea, adica am confort, e flexibila, are calitate pe exterior cat si in interior si mai multe altele, adica unu ma batea la cap sa imi iau un opel sau o skoda, dar eu m-am opus si mi-am luat BMW e34, iar acum l-am uimit cu acea masina.
Doresc sa imi explicati de ce sa nu cumparam o masina premium...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masinile premium sunt pentru oamenii premium.
Nu iti cumperi un BMW cand abia ai buget sa platesti o revizie.
In Romania, la nivelul nostru de trai, marci precum Dacia, Opel, Skoda, sunt mai potrivite.
Poate tu esti un burlac, inca te sustin si parintii financiar; asa da, iti permiti un premium. Daca unul de 34 de ani, cu rata pentru locuinta, copil si salariu sub 2000 de lei, normal ca e mult mai fericit cu un Golf sau Astra, la care o revizie anuala costa mai putin decat taxele, si pana una-alta, merge si pe uscat, si pe zapada, si le munte, si pe autostrada, mai cara si un frigider...
Toti visam la masini premium, mai mult sau mai putin, insa nevoia de masina nu prea se acopera cu un BMW. Cu Audi da, sau Mercedes, Alfa Romeo si altele, insa BMW-ul e doar masina 'burlaceasca', adica e ca si mersul in club: cand ai bani, mergi, cand nu, nu e nici o tragedie, nu te trag copiii de mana, si nu te freaca nevasta la cap.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina premium trebuie intretinuta corespunzator. Eu mi as lua oricand un Logan si l as intretine la un service autorizat, decat un BMW reparat la coltul blocului.

| OldSoul a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin masina "premium", eu unul asi intelege prin ele masinile de la BMW Audi Mercedez, cele mai noi de 5 ani, in cazul tau cu BMW e34, nu asi mai spune ca e o masina premium.