| Bleadred a întrebat:

În primul rând îmi cer scuze dacă au mai fost întrebări similare. Am o cunoștință în Germania care îmi poate cumpăra și trimite o mașină pe platformă. Problema este ca mașina o sa fie pe numele lui, este vreo metoda prin care as putea înmatricula acea mașina fără ca persoana respectiva sa fie de față, sau se pot face acte de vânzare cumpărare la distanță? Știu ca se poate prin procura, la noi în țară, când îți cumperi o mașină fără a mai schimba numele proprietarului, dar nu știu cum se procedează dacă persoana nu este în țară, dacă știe cineva mulțumesc anticipat! O seara bună

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tot are relevanta. Varianta 1 -Faci procura notariala pentru el ca il imputernicesti sa cumpere o masina pe numele tau -tradusa in germana si legalizata -costa cca 50E.Varianta 2 - Valabila daca o cumpara de la un neamt nu de la autohaus : Cumpara pe numele lui, iti trimite toate datele neamtului cu adresa, CNP, o copie de pe contractul dintre el si neamt. Cand primesti masina ceri de la transportator o declaratie pe proprie raspundere cu datele lui + nr masina + nr remorca ( sau nr platformei ) cum ca a transportat masina ta din Germania in RO. Aici faci un ( la masina de scris ) Contract VC intre tine si neamt si ala e actul tau de proprietate cu care inmatriculezi masina. Daca vrei sa nu te usture taxele o pui pe numele unui mosneag cel mai bine pensionar, bunic, matusa, ce ai tu pe acolo. In loc de 2000 RCA vei plati 500, la fisc iar ai reducere daca mosu nu are alta masina decat una ( a ta ).

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cine va fi proprietar pe masina? Pe cine trebuie inmatriculata in RO ca nu inteleg? Da-mi si PM ca nu-mi vin toate notificarile. Si cati ani ai matale?

| Bleadred explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Deci masina va fi cumparata de catre un prieten care e stabilit in Germania, in momentul in care o cumpara, automat va fi pe numele lui inscrisa. Masina va veni pe platforma, iar in momentul in care ajunge in tara, va fi tot pe numele lui, iar eu, pentru a inmatricula acea masina in Romania, am nevoie de acte de vanzare-cumparare pe numele meu, iar ele nu sunt pe numele meu. Intrebarea mea este: pot face cumva actele de vanzare cumparare daca eu sunt in Romania si el e in Germania? sau macar vreo procura prin care sa imi incredinteze masina pentru a o inmatricula eu, din moment ce este pe numele lui? cat despre varsta, nu cred ca are vreo relevanta, dar am 21 de ani

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Bleadred):

Tot are relevanta. Varianta 1 -Faci procura notariala pentru el ca il imputernicesti sa cumpere o masina pe numele tau -tradusa in germana si legalizata -costa cca 50E.Varianta 2 - Valabila daca o cumpara de la un neamt nu de la autohaus : Cumpara pe numele lui, iti trimite toate datele neamtului cu adresa, CNP, o copie de pe contractul dintre el si neamt. Cand primesti masina ceri de la transportator o declaratie pe proprie raspundere cu datele lui + nr masina + nr remorca ( sau nr platformei ) cum ca a transportat masina ta din Germania in RO. Aici faci un ( la masina de scris ) Contract VC intre tine si neamt si ala e actul tau de proprietate cu care inmatriculezi masina. Daca vrei sa nu te usture taxele o pui pe numele unui mosneag cel mai bine pensionar, bunic, matusa, ce ai tu pe acolo. In loc de 2000 RCA vei plati 500, la fisc iar ai reducere daca mosu nu are alta masina decat una ( a ta ).

| Bleadred explică:

Mulțumesc frumos!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Bleadred):

Cred ca ai inteles cum e cu contractul cu neamtul. Nu trebuie sa ai facultate la Berlin sa dai niste semnaturi ca nu te intreaba nimeni. Declaratia pentru transport e ceruta in unele orase, nu toate, e bine s-o ai in caz de. Nu trebuie sa apara nicaieri ca pretenu tau roman a fost propritar ca dupa aia trebuie sa-ti dea Certificat Fiscal sa ti-o poata vinde tie si trebuie sa vina in RO pentru asta.

| Bleadred explică:

Da, am înțeles, mi-a spus un prieten ca se poate face contractul VC direct pe numele meu, cu o copie după buletinul meu, fără alte procuri și acte, dacă e și neamțul de acord, dar interesul lor este sa își vândă mașina, nu ii interesează la cine ajunge, deci majoritatea sunt de acord cu asta.