| andreimpwr a întrebat:

Vă salut cu mare respect! As avea și eu o mica întrebare. Recent am stabilit cu o persoana apropiată ce nu se află pe teritoriul țării să iau o mașină de la ea. Problema este că persoana respectivă nu se poate deplasa în tara și nici eu la ea acolo, masina teoretic ar trebui să îmi vină pe platforma printr-o firmă care se ocupa cu așa ceva. Întrebarea mea ar fi, se pot face actele de vânzare cumpărare nefiind persoanele în fizic?! Este vreo metoda online sau ceva? ...sau macar mașina as putea sa o înscriu în România pe numele persoanei în cauză? Mulțumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vanzatorul poate da o procura speciala unei persoane din Romania, prin care il imputerniceste sa incheie cu tine contract de vanzare-cumparare a masinii. Dupa aceea iti trimite masina si actele acesteia si tu ii trimiti pretul convenit.

| mihai69 a răspuns:

Îți poate face o procură la notariat acolo, o traduci și poți.