| AndreiAndreiAA a întrebat:

Vă rog să mă ajutați să rezolv o problemă:

Recent am achiziționat un autovehicul din Germania, iar contractul de vânzare a fost încheiat între vânzător și o cunoștință de-a mea, persoana însărcinată să aducă mașina pe platformă în țară (România). Eu, nefiind menționat în contractul de vânzare-cumpărare din Germania, mă întreb cum pot iniția procedura de înmatriculare pe numele meu.

Menționez că mașina a fost radiată în Germania de către persoana cu platforma și a fost adusă pe platformă, conform mențiunii anterioare.

Dețin contractul de vânzare-cumpărare din Germania (între vânzătorul german și Persoana X), talonul mic și talonul mare, iar mașina se află în curte. happy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui ca masina sa fie pe numele tau, asa ca trebuie sa inchei un contract de vanzare-cumparare sau de donatie cu persoana ce a adus masina, respectiv aceasta sa ti-o vanda sau sa ti-o doneze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Persoana care a adus o ti o vinde ție, închei un contract de v-c cu el

| norisorulpufos a răspuns:

Persoana insărcinată te poate ajuta după ce va naște.