Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

, in special iubitorilor de masini japoneze dar si celorlalti am si eu o intrebare pentru voi. Tocmai si-a vandut tata masina, un mondeo break de 1.8, a dat-o pentru ca consumul era cam mare adica mai exact a scos cel mai bun consum ( GPL)10 l/100km incarcata cu vreo-100kg +4 oameni si acum e decis sa isi ia un logan 1.4 mpi spuneti-mi si mie )defecte, piese scumpe, ani de fabricatie care nu au probleme cu rugina).Eu insa am gasit un Mitsubishi Lancer din 2006 de 1.6 l sedan, 8 airbaguri,cam tot ce ti-ai putea dori va rog faceti-mi si mie o comparatie intre logan si mitsubishi(vreau sa stiu in special:dimensiuni cauciucuri,probleme motor,consum,durabilitate, piese scumpe (in special la mitsubishi),daca e bine izolata fonic(ambele),este sigur mitsubishi (fata de toyota,volvo etc o comparatie), va rog macar :CONSUM(ORAS,MIXT,URBAN),PIESE SCUMPE, CAUCIUCURI, DEFECTIUNI TIPICE). Multumesc anticipat, astept raspunsurile dv. MENTIONEZ CA INTENTIONEAZA SA II PUNA GPL.

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Pentru mine volvo este masina pe care ma bazez, apesi pe pedala de acceleratie si cand ii rage motorul decoleazaaaa! eu am un motor de 2.0i 136 cai putere si nu vreau sa o vand. de ce? pentru ca e prea buna sa o vand, consum 8.5-10 mixt si mergee!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa vezi am fost atat posesor de logan cat si de lancer. Diferente enorme. Piesele la Lancer, revizile, asigurarea sunt enorme fata de logan de vreo 2-3 ori mai mari. Nu mai zic de cauciucuri care sunt destul de mari si scumpe fata de Logan, la fel si consumul este cam de 10 in oras la Lancer pe cand loganul cam 8.

loganul e cea mai proasta masina in ceea ce priveste izolarea fonica,

la fiabilitate lancerul castiga de departe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rezuma-te in a compara banii care-i ai cu ce iti permiti sa cumperi. Degeaba compati orice cu Logan, ca vei alege orice altceva si pana la urma depinde de masina pe care vrei sa o cumperi si starea ei.
Pe motor de 1.6 NU se merita sa pui GPL!

| eaglewatch01 a răspuns:

Vezi cit de accesibile sint piesele.Asta e cel mai important, apoi consumul si restul.

| Alpha4 a răspuns:

Bunicul meu avea un mitubisi si[l-a vandut ca consuma prea mult]dar ca putere apesi pe viteza si din ce in ce mai tare merge.

| Marius_JustMee_1999 a răspuns:

Mie cele mai calumea masini mi se par VW. Golf, GTI, Passat asta depinde de tine.

| SoundTHeWave a răspuns (pentru Marius_JustMee_1999):

Asta depinde si de pret(voiam sa incadrez masina in 4000 euro), plus ca pasatul este foarte greu si e si consumul mare la el. VORBESC DESPRE LANCERUL 1.6 DE 98 CP. Oricum la 98 de cai nu e evolution sau alt ceva e berlina.