| Drifterx500 a întrebat:

Intrebare serioasă fără miștouri vă rog!
Cum pornesc rapid in pantă inclinata în sus fără să omor motorul des? Fără frână de mână, doar din pedale... (Mentionez ca masina e diesel) Apăs ambreiaj, frână apoi debreiere rapid la jumate si imediat acceleratie sau debreiere + acceleratie simultan? Incerc sa inteleg cum fac exact.
Vă rog sa explicati pas cu pas clar.

Răspuns Câştigător
| Pantagruel a răspuns:

Debreiere lenta pana simti ca tremura masina. In acel moment daca iei piciorul de pe frana masina va sta pe loc sau chiar va incepe sa urce incetisor. De acolo deja poti sa accelerezi si sa continui sa debreiezi ca si cum ai pleca de pe loc drept. Succes!

1 răspuns: