| Truck_Man_1979 a întrebat:

Salut TPU
La cati km se schimba cureaua de distributie la FORD FOCUS 2, am vazut pe unele forumuri ca producatorul garanteaza 160.000 km ( la cele din fabrica "originale" ).
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca masina are distributia pe lant poti sa o schimbi la 160.000 km, daca nu atunci cand e nevoie, gandeste-te ca in afara km mai ai si motokm, adica 1min motor pornit = 1 km

| gelu1970 a răspuns:

Cureaua poti sa o schimbi cand vrei.
pirelli cel mai faimos fabricant de curele de acest tip nu le garanteaza mai mult de 100.000 km
fabricantul masinii mele de asemenea o garanteaza 150.000
eu am schimbat cureaua la 100.000
daca se rupe fabricantul nu o sa-ti plateasca reparatia, reparatie foarte costisitoare.
tu... asa cum am scris, poti sa o schimbi cand vrei.