| Lioninfinite a întrebat:

Salut TPU, ce parare aveți de un Opel Astra 1.9 cdti, e buna pentru prima mașină? Am auzit că e problematic și vreau să stiu sa nu stau sa bag bani in ea cu gramada

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pare ok pentru o masina de incepator sau de ce nu chiar pentru "avansati" happy
Nu stiu ce probleme mari are aceasta platforma in lipsa unor indicii despre cod motor, an de fabricatie etc
Eu zic ca este ok totusi

Cine spune ca nu ar fi asa? sa vedem ceva pe niste forumuri de la proprietari daca toate 1.9 cdti sunt problematice, cu alte probleme decat cele specifice anului de fabricatie sau km multi!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu vrei putere, mergi pe 1.7 CDTI.
1.9 CDTI e misto doar in varianta de 150cp, dar daca il folosesti prea mult in oras, o dai in probleme cu el, pentru ca e un motor de autostrada, nu de oras. Are o galerie complicata si sensibila. Stiu pentru ca am motorul, de aproape 5 ani.
In rest, Astra H e o masina draguta, rezistenta, cu piese ieftine.

| adryang78 a răspuns:

Eu am avut un Opel Astra H, pe benzină, și am fost mulțumit de el. Nu sunt deloc adeptul motoarelor pe motorină, dar asta e doar părerea mea. Acum am o Skoda Fabia, Opel-ul l-a făcut praf soția. big grin
Și de Skoda sunt mulțumit, dar nici nu pot să spun că sunt vreun împătimit după mașini și probabil vei primi și răspunsuri mai pertinente ca al meu. În privința întreținerii, niciuna din cele două nu mi s-a părut scumpă la piese.

| Lioninfinite explică (pentru adryang78):

Crezi că e mai bine sa o iau 1.4 pe benzina?

| Simpatic a răspuns (pentru adryang78):

Uite un alt fan benzina, care a inteles ce inseamna motorul pe benzinawinking
cum ar spune corduneanu "benzina power" laughing

| adryang78 a răspuns (pentru Lioninfinite):

1.4 sau 1.6