| AlexTrUK a întrebat:

Mi s-a descarcat bateria de la masina, am lasat un bec aprins toata noaptea si dimineata nu a mai portin. Vreau sa dau curent la bateria mea de la o alta masina prin cabluri. Problema e ca nu stiu cum se procedeaza. Daca stine cineva rog sa-mi spuna. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Salut! Trebuie sa lasi bateria ta cuplata pe alta baterie la masina in paralel cu 2 cabluri care vin pentru incarcare (plus la plus minus la minus). Ordinea conteaza mai putin in care le pui dar sa fie + cu + si - cu -, ideea e sa nu faci vreun scurt circuit. Cu bateriile astfel legate (a ta este conectata si la masina) porneste masina cel de la care iei curent si ambaleaza cam un minut (depinde cat de moarta e bateria ta). Dupa asta dai tu la cheie, dupa ce iti porneste masina deconectezi cablurile bateriilor la fel cu mare grija sa nu faci scurt circuit. Mult spor, sa imi spui daca ti-a iesit operatiunea.

| AlexTrUK explică (pentru mgtow):

Nu am mai conectat bateria la alta masina ci am incarcat-o la un redresor, dar multumesc foarte mult pentru raspuns, e bine de stiun. happy

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui un cablu intre bornele cu +, apoi un cablu intre bornele cu -, turezi un pic masina care da curent si incerti sa o pornesti pe cealalta

| sebastiansu a răspuns:

Iti zic eu nu stie nimeni intreaba pe cineva pricepit in de astea

| suntserios a răspuns (pentru sebastiansu):

Crezi ca nu a mai pornit nimeni o masina pe site ul asta? nu toti au 12 ani aici