| anonim_4396 a întrebat:

nu stiu daca am ales locul bun de pus intrebarea dar nu am idee la cine, problema e asa. Mi-am adus o masina din Germania, am cumparat toate 3 seturile de numere rosii iar pe 17 noiembrie expira, ideea e ca pe data de 21 septembrie am avut un accident in care eu am fost victima si de pe data de 3 octombrie si pana astazi e inca in service, mai pot obtine numere rosii sau sa fac ceva pentru a circula? Avand in vedere ca o luna si ceva a stat in service din cauza accidentului?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio treaba accidentul cu numerele rosii. Tu ai avut numere provizorii, e treaba ta ce ai facut cu masina in timpul asta.

| skyrim2 a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred, trebuie sa aiba treaba ca daca te tin 2 luni in service pe asigurare tu ai circulat doar 1 luna, ori o fi ca tine ori legea e de ****

| suntserios a răspuns (pentru skyrim2):

Si ce daca ai circulat doar o luna? Numerele sunt valabile de la data X la data Y, asigurarea e valabila de la ziua X la ziua Y.
Legea e foarte clara, simpla si punctuala.

Ce faci tu cu masina in perioada X sau Y e irelevant

| mihaicelsfant a răspuns:

Vorbeste cu aia de la aigurare cel mai bine

| suntserios a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Ce treaba au aia de la asigurari cu numerele rosii?

| mihaicelsfant a răspuns (pentru suntserios):

Pai sunt sigur ca nu e primul care o patit asa ceva

| suntserios a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Si totusi, ce treaba are valabilitatea numerelor rosii date de politie cu aia de la asigurari?

| mihaicelsfant a răspuns (pentru suntserios):

Scriu iar degeabalaughing)bafta frate

| suntserios a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Pai asta ziceam si eu, ca scrii degeaba ca nu are sens ce il sfatuiesti tu. Ba bucur ca ai inteles.